Ülkemizde girişimciler Elektronik ticarete büyük bir istekle girmektedir. Fakat ülkemizde küçük girişimcilerin kuruduğu siteler en fazla 1 sene yayında kalmaktadır. Beklediklerini bulamayan girişimcilerimiz hayal kırıklığı yaşamaktadır.

E-ticaret girişimcilerinin en çok sorduğu sorular:

  • Peki neyi eksik yapıyoruz?
  • Neden E-ticaret siteleri kazanç sağlamıyor?
  • E-Ticaret web sitelerinin başarılı olamamalarının ana nedenleri nelerdir?

E-ticaret sitelerinin başarısız olmasının girişimciye bağlı nedenlerinin ne olduğunu ayrıca E-ticaret sitesi kurmak isteyen girişimcilere yararlı olmasını umuyoruz.

Neden ilk kez E-Ticaret Web Sitesi Kuran Girişimciler Başarısız Olur

Neden ilk kez E-Ticaret Web Sitesi Kuran Girişimciler Başarısız Olur

E-Ticaret web sitelerinin başarısız olmasının en yaygın nedenleri şunlardır: 

1

E-Ticaret’te Yanlış Ürünlerin Satılmasına Yer Yok 

Web sitenizin E-Ticaret ‘de başarısız olmasının ana nedenlerinden birisi kimsenin ihtiyacı olmayan bir ürün satmanızdır. Kimsenin istemediği ürün satmak ile E-Ticaret için yanlış noktadan başlıyorsunuz demektir.

İnternet’te satış yapacak bir E-Ticaret sitesi kurarken belirlemeniz gereken ilk öge nedir? Satmak istediğiniz ürünün doğru seçimidir. Doğru ürünü seçmek veya seçtiğiniz ürün ile alakalı bir SEO uzmanından destek almanızı tavsiye ediyoruz.

Ürün seçimi yanlış olursa, kimsenin satmadığı bir ürün belirlemeniz sizin için ürünü tanıtma zorluğu ortaya çıkaracaktır. E-ticaret hizmetine ilk kez girenlerin düşecekleri yanlış, ürün seçimi olarak karşımıza çıkar.

Belirleyeceğiniz ürün birçok web sitesi tarafından satılıyorsa, burada yeni girişimciler için daha fazla şans var demektir. Satmak istediğiniz ürünün belirli bir hedef kitlesi oluşmuştur.

Markanızı ve web sitenizi doğru pazarlarsanız E-Ticaret SEO su ile birlikte siteniz İnternet dünyasından pay alacaktır.

Siteniz üzerinde belirli bir ziyaretçi kitlesine ulaştıktan sonra yeni ürünlerin seçimi, ilk kurulum gerçekleştiren girişimciler için doğru bir stratejidir.

İnternet kullanıcılarına satmak istediğiniz ürünlerin,

Ziyaretçiler tarafından satın alma eğilimindeler mi,

Yoksa ilgilenmiyorlar mı bunların fizibilite çalışmalarını yaparak emin olmalısınız. Daha sonra satmak istediğiniz ürünü belirlemelisiniz.

 

E Ticarette en önemli başarı faktörleri

E Ticarette en önemli başarı faktörleri

2

E-Ticaret Sitenizde Fiyat Avantajı Sağlama

E- Ticaret web sitesi olan sayısız web sitesi İnternet’te yer almaktadır. Bu sitelerin arasında tasarımları, dinamiği ve kodlaması çok iyi olmayanlarda mevcuttur.

Peki bu siteleri diğerlerinden önde olmasının temel nedeni nedir?

Bu siteler kullanıcılarına fiyat avantajı sunar böylelikle ziyaretçilerin alışveriş yapmasına olanak tanır. Tabii bu sitelerin fiyat avantajı sağlamasıyla ayrıca daha iyi sayfalara sahip olsalar daha iyi sonuçlar elde edebilirler. Rakiplere göre uygun fiyatlara sahipseniz sitenize daha fazla müşteri çekmenize neden olacaktır. E-ticaret başarısında rakiplerinizin kapsamlı araştırılması ve fiyatlandırmaların rekabet edecek seviyelerde sunulması gerekmektedir. E-Ticaret SEO hizmeti sizin rakipleriniz ile mücadele edebilmeniz için sıralamanızı güçlendirmektedir.

3

E-Ticaret Başarısı İçin Pazarlama Planı Oluşturun

Dijital Pazarlama başarısının E- ticaret üzerindeki en önemli stratejik gelişmeyi bir pazarlama planına sahip olursanız başarırsınız. İyi bir pazarlama planı hedeflerinize daha hızlı yaklaşmanızı sağlayacaktır. Pazarlama Planınızı ve planın uygulanması için gerekli zaman ve bütçe ayrılmalıdır. Düzenlemeler, ile web sitenize yatırım yapın. ROI üzerinde elde ettiğiniz değeri arttırmak için çalışmalısınız. İnternet’ten satışlarınızı arttırmak için SEO, arama motoru optimizasyonu çalışmalarına dahil katılın. Ücretli reklam ile pazarlama stratejisinin neresinde olacağınızı belirleyin. Bir SEO Uzmanından destek almanız atacağınız adımları doğru başlamanız noktasında çok önemlidir.

4

E-Ticaret Web siteniz Google’da Sıralama Alamaması

Pazarlama planının başarılı olması geliştirilen iş modelinde en büyük payı kısacası E-Ticaret SEO odaklı olmasıdır. Arama motorları web sitenizle ilgili anahtar kelimeleri arar böylelikle sıraya sokacaktır. Arama motoru kullanıcıları, anahtar kelimelerde sıralama alan web sitelerinde özellikle üstte sıralamalara yerleşen siteleri tercih etmektedir. Ülkemizde özellikle ürün araması yapan kullanıcıların tamamına yakın bir kısmı Google üzerinde anahtar kelimeleri aramaktadır. Dünyada kullanıcıların %36’sı amazon e- ticaret sitesi üzerinden arama yapmaktadır. %35’i ise Google üzerinden arama yaparak aradıklarına erişmektedir. Dünyada anahtar kelimelerinizin sıralama kazanması önemli iken ülkemizde bu çok daha fazla önem taşımaktadır.

5

Tasarım, Müşteriye Güven Vermek için Önemli 

Web sitenizin sahip olduğu görünüm başarılı olmanızdaki en önemli etkilerden birisidir. Görünüm ziyaretçileri karşılayacağınız en önemli yeriniz başka bir deyişle vitrininizdir. İyi bir tasarım müşteriyle site arasında güven bağı oluşturmaktadır. E-ticaret sitelerinde güven sorunu yaşayan ziyaretçilerin siteyi terk etme nedenine değinirsek. Web sitelerin ne yazık ki kredi kartı numaranızı ele geçireceğini düşünmesidir. Bu yüzden siteden hiçbir şekilde alışveriş yapmadan siteden ayrılırlar. Bu durum sizin hemen çıkma oranlarınızı etkilemektedir. Siteniz kurulum aşamasında veya sitenizi üzerinde değişiklik yapabiliyorsanız tavsiyemiz bir SEO Danışmanından yardım almanızdır. 

6

Kullanıcı deneyimine göre E- Ticaret Sitenizi oluşturun

Kullanıcı deneyimi bir web sitenin tüm elementleri üzerine çok kapsamlı ayrıca akılcı bir çalışmayla ele alınması gerekmektedir.

Birkaç basit örnekle değinmek istersek;

Müşterilerinizin nasıl davranmasını istiyorsak o şekilde sunum yapmak zorundayız.

Kullanıcının sepete ürün eklemesini istiyorsanız bu sebeple düğmelerinizi öne çıkaracak çalışmalar yapmalısınız. Sizinle iletişime geçmesini istiyorsanız bilhassa numaranızı görünür hale getirmeniz gerekmektedir. Kullanıcıların her durumda nereye gideceğini, ne yapacağı kolaylaştırıcı eylemler geliştirebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılara iyi bir kullanım sağlayarak web siteniz üzerindeki satışlarınızı arttırabilirsiniz. Kullanıcı deneyimleri konusunda bir SEO ajansı size destek sağlayabilmektedir.

7

Kaliteli İçerik Sağlayın 

Yüksek sayıda içerik elde etmesini sağlarken kaliteli içerik sağladığınızdan emin olun. Sayfalarınız ile ilgili saha fazla bilgi edinebilmesini sağlayın. Satın alma kılavuzları ve benzersiz ürün detaylarını geliştirin. Ürünlerinizin sayfaları içerisinde kaliteli içerikleri sergileyin. İçerik denilince sadece aklınıza makale, yazı, özellik gelmesin çünkü içerik bir bütün olarak düşünülmelidir. Böylelikle site içinde kullanılan görseller ve videolar kaliteli içeriği oluşturur. Hedefiniz sadece ürünü satmak olmamalıdır. Ziyaretçiler için bir aradıkları ürünler ile alakalı bir rehber olmalıdır. Optimize edilmesi gereken içerikler için SEO firmanız size ne yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde bildirebilir. Bu çalışmaların niteliği yükseldikçe arama motoru sıralamalarınız daha iyi pozisyona gelerek sizi ödüllendirecektir.

8

Kargo Ücretleri Uygun Olmalı

Kullanıcılar nakliye ücreti ödemeyi sevmemektedir. Ürün fiyatınız uygun olsa bile başka sitede kargo ücreti ödemeyecekse o siteye yönelmektedir. Kargo fiyatlarınızı uygun tutmanız özellikle yeni girişimciler için olmazsa olmaz bir durumdur. Ülkemizde birçok E-Ticaret platformu kargo hizmetini bedava sağlamaktadır. Bir kısımda belirli bir fiyat üzerine kargo maliyeti almamaktadır. Müşterilerin satın alma işleminde kargo fiyatı bilhassa önemli oranda hareketlerini net bir şekilde etkilemektedir. Eğer kargo maliyetleriniz yüksekse bunun yarısını siz karşılamaya çalışarak müşteriye özellikle düşük fiyat çıkarmaya çalışın. Bir çok kargo seçeneği sunmanız müşterilerin kargo firmasını belirlemesi kullanıcı deneyimi için iyi bir durumdur. Bir kargo firması ile sorun yaşaması o kargo ile gönderiyor olmanız ne yazık ki işletmeniz için iyi olmayacaktır. Daha fazla seçenek sunmanız müşterinin yönelimini belirlemeniz açısından daha önemlidir. Profesyonel bir strateji için SEO hizmeti almanız, Organik trafiğin nasıl artabileceği konusunda yardımcı olacaktır.

9

Kampanya ve Teşvik kuponları Hazırlayın

Promosyon oluşturmanız müşterilerin satın alması için bir neden vermenizdir. Oluşturacağınız kampanyalar özellikle site içinde sirkülasyon olduğunu gösterecektir. Rakiplerinizi takipte kalın, Rakiplerinizin oluşturdukları kampanyalara karşı satışlarında satışlarınızı üzerinde etkileri olmaktadır. Kazancınızı koruyabilmeniz için ne var ki siz de Kampanya, fırsatları oluşturmanız gerekmektedir. Geri sayım sayacı kullanarak siteniz üzerinde kullanıcılara yakalamaları gereken fırsatları oluşturabilirsiniz. Başarılı kampanyalar oluşturmanız sizin marka bilinirliğiniz için oldukça önemlidir. Marka değerinizi yükseltmek için SEO çalışmalarını ihmal etmemelisiniz.

10

Kalitesiz Ürün Fotoğrafları

Kullanıcılar farklı davranışlar sergilemektedir. Faaliyet gösterdiğiniz sektöre göre kullanıcı davranışları değişim göstermektedir. Kullanıcı hareketlerinde görseller ciddi etkiye sahiptir bundan dolayı görsellerin önemli bir gücü vardır. Ürün özelliklerini okumak istemeyen kullanıcılar her zaman karşınıza çıkacaktır. Makaleleriniz ile kapsamlı içeriklerinize talip olmadıkları gibi daha pratik olmanız noktasında ısrarcıdırlar.

Sadece görsellere bakarak, yakınlaştırıp, uzaklaştırarak ürünü satın almaya karar veren, kayda değer oranda birçok müşteri profili vardır. Satışını yaptığınız ürünün özellikle her açıdan çekilen resimleri sağlamaya gayret edin. Kaliteli resimlerin yani ürün fotoğraflarının size sağlayacağı fayda kullanıcıların sayfalarınızda geçirdiği süre ile sizi ödüllendirecektir. ETicaret SEO ile sitenizde ürün resimlerinin nasıl olması gerektiğini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

11

Özgün olmak 

Müşterilerin E-Ticaret sitenizi seçmesi için bir neden vermeli dolayısıyla kullanıcıların dikkatini çekmelisiniz. Rakiplerinizle aranıza bilhassa fark koyacak bir kalite anlayışını sergilemeye çalışın. Ziyaretçileriniz sitenizi tercih ederken özellikle şundan dolayı bu siteyi tercih ediyorum demelerini sağlayın. Böylece rakiplerinizin önüne geçirecek eksik olan noktayı bulun. Bu noktada fark oluşturacak etkiyi sağlamak için sektörünüzdeki deneyiminizi kullanın işinizi iyi yaptığınızı duyurun. SEO strateji geliştirmesi ile bu noktada özgün olmanızı sağlayabiliriz. Klişe, sıradan olmaktansa rakiplerinize fark atarak ince ayrıntıları keşfetmeye ancak özgünlük yardım eder.