Alexa Rank sistemi dünya genelinde ve ülke bazlı sıralamanızı gösteren pratik ve birçok site sahibi tarafından ilgiyle yakından takip edilen eklentisiyle birlikte web sayfası üzerinden de web sitenizin sıralama sonuçlarına ulaşabileceğiniz pratik bir uygulamadır. Alexa sıralamanız web sitenize gelen ziyaretçi yoğunluğuna göre sıralamanızı yeniden oluşturur. Alexa sıranız ülke çapında web siteleri arasındaki değişimini yakından takip edebileceğiniz bir rank vermesi tam olarak kesin bir sıralama sonucunuz olmasa da sizin internetteki yeriniz hakkında aşağı yukarı bir bilgi verir.bunun en büyük sebebi alexa toolbar kullananlar arasında size bir değer atar.

https://www.seobil.com/alexa-sirasi-onemli-midir-nasil-degisiralexa-toolbar-ne-ise-yarar/

Alexa Nasıl Değişir?

Alexa sıralamasını yükseltmek için neler yapabiliriz

  • Sitenize gelen ziyaretçilerin sayısını arttırmalısınız. Sosyal medyada sitenizin tanıtımını yapın ve yaparken hashtagler (#) kullanmayı ihmal etmeyin. Mümkün olduğunca sitenizi fazla kişiye duyurmalısınız.
  • Gelen ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdikleri süreleri artırmalı diğer bir deyişle sitenizden hemen çıkma oranını düşürmelisiniz. Başlangıç olarak ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek sayfalar hazırlayarak bu yola çıkabilirsiniz
  • Toplam sayfa görüntüleme sayısının artırmalısınız. Sayfalarınız arasında bağlantı kurarak ziyaretçilerinize alternatif benzer sayfalar hazırlayarak daha fazla seçenek sunabilirsiniz.
  • Özgün içeriklerle21 hazırladığınız sayfaların Google tarafından anlaşıldığını unutmadan özenle sayfalarınızı hazırlamalısınız.
  • Nitelikli Backlink sayınız önemlidir, gelen ziyaretçilerinizin nasıl bir siteden geldikleri, gelen ziyaretçilerin size geldikleri sitelerin kalite değeri sizin web sitenizin durumunu daha iyi bir pozisyona taşıyacaktır
  • Sayfalarınızdaki gerçek kullanıcılar tarafından oluşturulmuş yorumlar ve site sahibinin yorumlara geri dönüşü sitenizin güvenirliği üzerindeki izlenimine olan etkisi sıralamanız açısından büyük bir öneme sahiptir.
  • Alexa rankınız ne kadar küçük olursa sizin için daha iyi bir pozisyonda olduğunuzun habercisidir. Genelde reklam amaçlı ziyaretçiler sitenizin alexa rankı 500k altındaki siteleri daha fazla dikkate alınır. Tekil kullanıcılar tarafından sitenizin SEO açısından daha iyi bir değere sahip olması benzer siteler ile rekabetiniz açısından daha iyidir.
  • Alexa rankınızın düşük bir değere sahip olması için yapılan bir çok illegal yöntem sizin rankınızı daha iyi bir yere getirmesi sizin sitenizin daha iyi bir yere geldiği anlamına gelmez tam tersi yapacağınız her illigal yöntem sitenizin SEO’su açısından olumsuz etki yapar.

Başarının sırrı sitenizi güncel tutmakta ve gereken özeni itina ile vermenizden geçer. İyi bir rank için çok çalışmalısınız amazonun 1999 da satın aldığı alexa diğer sitelerin trafiklerini analiz edip dünya üzerinde web sitenizin nasıl bir yerde olduğunu size bildirir. Alexa’nın Premium üyeliği ile size belli ölçüde kullanmanız için tasarlanmış araçları mevcuttur. Deneme sürümü ile başlayıp ihtiyaçlarınızı karşılaması ölçüde daha üst bir sürümü kullanmak sizin tercihinizdir.