Alexa Rank sistemi dünya genelinde ayrıca ülke bazlı sıralamanızı gösteren pratik bir araçtır. Bu araç birçok site sahibi tarafından ilgiyle yakından takip edilen bir browser eklentisiyle birlikte sunar. Böylelikle web sayfası üzerinden de web sitenizin sıralama sonuçlarına ulaşabileceğiniz pratik bir uygulamadır. Web sitenize gelen ziyaretçi yoğunluğuna göre alexa sıralamanızı yeniden oluşturur. Alexa sıranız ülke çapında web siteleri arasındaki değişimini yakından takip eder. Bununla birlikte sitenize rank verir ama tam olarak kesin bir sıralama sonucu değildir. Sadece sitenizin internetteki yeri hakkında aşağı yukarı bir bilgi verir. Bunun en büyük sebebi alexa toolbar kullananlar arasında size bir değer atar.

https://www.seobil.com/alexa-sirasi-onemli-midir-nasil-degisiralexa-toolbar-ne-ise-yarar/

Alexa Nasıl Değişir?

Sıralamasını değiştiren asıl unsur bu eklentiyi browserında kullanan sitelerin sitenizi ziyaret etmesidir. Böylelikle ne kadar çok eklentiyi kullanan kullanıcı sayısı artarsa toplama göre yaklaşımla bir değer elde eder. Aslında çok fazla takılmanız gereken bir şey değildir.

Alexa sıralamasını yükseltmek için neler yapabiliriz

  • Sitenize gelen ziyaretçilerin sayısını arttırmalısınız. Sosyal medyada sitenizin tanıtımını yapın ve yaparken hashtagler (#) kullanmayı ihmal etmeyin. Mümkün olduğunca sitenizi fazla kişiye duyurmalısınız.
  • Gelen ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdikleri süreleri artırmalı diğer bir deyişle sitenizden hemen çıkma oranını düşürmelisiniz. Başlangıç olarak ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek sayfalar hazırlayarak bu yola çıkabilirsiniz
  • Toplam sayfa görüntüleme sayısının artırmalısınız. Sayfalarınız arasında bağlantı kurarak ziyaretçilerinize alternatif benzer sayfalar hazırlayarak daha fazla seçenek sunabilirsiniz.
  • Özgün içeriklerle21 hazırladığınız sayfaların Google tarafından anlaşıldığını unutmadan özenle sayfalarınızı hazırlamalısınız.
  • Nitelikli Backlink sayınız önemlidir, gelen ziyaretçilerinizin nasıl bir siteden geldikleri, gelen ziyaretçilerin size geldikleri sitelerin kalite değeri sizin web sitenizin durumunu daha iyi bir pozisyona taşıyacaktır
  • Sayfalarınızdaki gerçek kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar ayrıca site sahibinin bu yorumlara geri dönüşüyle cevaplamalıdır. Çünkü sitenizin güvenirliği üzerindeki izlenimine olan etkisi sıralamanız açısından büyük bir öneme sahiptir.
  • Alexa rankınız ne kadar küçük olursa sizin için daha iyi bir pozisyonda olduğunuzun habercisidir. Genelde reklam amaçlı ziyaretçiler sitenizin alexa rankı 500k altındaki siteleri daha fazla dikkate alır. Siteniz özellikle SEO açısından daha iyi bir değere sahipse benzer sitelere göre rekabette daha iyisinizdir.
  • Alexa rankınızın düşük bir değere sahip olması istenir çünkü bu daha iyi sıralamaya sahipsiniz demektir. İyi alexa sıralaması için yapılan illegal yöntemler alexa sıralamasını daha iyi bir yere getirir. Ne yazık ki legal olmayan yöntemleri kullanmak sitenizi daha iyi bir yere getirmez. Yapacağınız her illigal yöntem hatta sitenizin SEO’su açısından olumsuz etki yapar.

İyi Alexa Sıralaması Ne Yapmalısınız?

Alexa’da iyi bir sıralama almak için çok yorulmanıza gerek yoktur. Sadece doğal olarak sitenizin gelişimine çalışmalı nitekim ekstra bir arayışa girmemelisiniz. Başarının sırrı sitenizi güncel tutmakta ve gereken özeni itina ile vermenizden geçer. İyi bir alexa rankı almak için çok çalışmalı bilhassa sitenizi güncel tutmalısınız. Amazonun 1999 da satın aldı böylelikle alexa diğer sitelerin trafiklerini analiz etmeye başladı. Bu sayede dünyada web sitenizin nasıl bir yerde olduğunu size pratik şekilde bildirir. Alexa’nın Premium üyeliğini almanız takdirinde kısıtlanan özellikleri kaldırır. Bundan sonra belli ölçüde kullanmanız için tasarlanan araçları kullanabilirsiniz. Sonuçta Alexa deneme sürümüyle başlayıp ihtiyaçlarınızı karşılaması ölçüde daha üst bir sürümü kullanmak sizin tercihinizdir.