Site sahipleri artık sitelerine gelen ziyaretçiler sayesinde elde ettikleri trafikleri gelire dönüştürebilmesine imkân sağlayan size sunulan ücretsiz teknolojiye Google Adsense denir. Kısacası para kazanmanızı sağlayan bir sistemdir.

Web sitenize uzun süreç ve uğraşlar sonucu yapmış olduğunuz yatırımları gelire dönüştürebilmenize imkân sağlayan Google Adsense hesabınız size Google’ın sunduğu bir reklam yayıncılığı hizmetidir. Sizde bir Google yayıncısı olabilmeniz için öncelikle Google’a ait bir Adsense hesabınızın olması tabii ki de ilk şarttır.

 

Sizden istedikleri;

  • Google ait bir hesap
  • Özgün içerikle oluşturduğunuz bir web sitesi

Google size atamış olduğu reklamları görüntüleneceği size ait olan bir web sitenizin URL’sini istediği zaman dikkat etmeniz gereken en önemli nokta

www.siteadiniz.com veya siteadiniz.com

Şeklinde kategoriler belirtilmeksizin örneğin;

www.siteadiniz.com/kategoriler 

Bu şekilde bilgilerinizi girmiyorsunuz. Kullanacağınız web sitenizin URL’sini kaydettikten sonra artık siz de bir yayıncı site sahibi durumuna geliyorsunuz.

Dünya üzerinde birçok site Adsense üzerinden hatırı sayılır paralar kazanıyor. Burada önemli olan nokta sitenizde gösterilen reklamlardan elde edeceğiniz gelirin sizin sitenizin trafiği ile orantılı olmasıdır.

Ne kadar çok trafiğiniz varsa o kadar çok gelir elde edebilirsiniz bundan dolayı sitenizi çok iyi bir şekilde özgün içeriklerle doldurmanız ve sitenize trafik çekmeniz gerekmektedir.

Google Adsense teknolojisi sahip olduğunuz sayfaların içeriklerine uygun reklamlar yayınlamayı esas alır. Yani sayfalarınız değiştikçe farklı konulara sahip içeriklerinizin bulunduğu sayfalarda farklı reklamlar gösterilir.

Google’ın yayıncılarına sunduğu reklam kazancını belirlerken size iki farklı yöntem ile kazanacağınız parayı hesaplar bunlardan;

  1. Tıklama başına
  2. Gösterim başına

Hangi yöntem ile para kazanacağınız reklamı veren kişi tarafından belirlenir. Google Adsense yayıncı site sahiplerine aylık kazancı 100$ doları bulduğu takdirde ücretsiz E-Mail desteği hizmetini site yayıncılarına sağlamaktadır.

Kazanmış olduğunuz para Google Adsense hizmeti üzerinde kullandığınız hesap numaranıza havalesini yapar. Aynı zamanda YouTube kazançlarınızda bu hesap ile havale edilir. Günümüzde birçok kişi Google Adsense üzerinden önemli gelirler elde etmektedir.

Web siteniz veya YouTube üzerinden kazanç sağlamak istiyorsanız öncelikle içerikleriniz özgün ve yeterli dolulukta olmalı ziyaretçileriniz ne kadar fazla olursa kazancınız daha bol olur. Google her zaman kazanacağınız parayı eksiksiz yatırır. Bu noktada şüpheniz olmasın önemli olan Google ile yapacağınız iş ortaklığında sizin iyi bir trafik yakalamanızdır.