İnternet’ten, televizyondan, sağdan, soldan adını sıkça duyduğumuz bu teknolojiyi pek çoğumuz ilgi gösteriyor ve ya merak ediyor. Bu yazıda kısaca Bitcoin ile ilgili genel bilinmesi gereken temel konuları anlatıyor olacağız.

Kripto para teknolojisinin dijital pazarlama ve reklamcılık üzerindeki etkilerini Tony Edward, Search engine land verdiği bir bilgide şu şekilde değerlendiriyor.

Bitcoin’i hemen hemen herkes duymuştur. Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin var olmasının sebebi olan Blockchain teknolojisidir. Bu teknoloji, kullanıcıların aracı ve aracı olmadan tüm işlemlerini güvenli ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirmesi birçok endüstriyi etkileyeceğine dikkat çekiyor.

Bu teknolojinin olumsuz etkileneceği endüstrilerden bazıları araba satışı, oylama, araba paylaşımı, emlak, sigorta, spor yönetimi, sadakat kartları ve silah takibidir. Arama pazarlaması endüstrisi, söz konusu endüstriler kadar ana akım olmasa da, aynı zamanda blockchain tarafından da potansiyel olarak bozulabileceğini ön görmektedir.

Bu paylaşım, Bitcoin veya diğer kripto para birimleri ile ilgili değil, ancak Bitcoin Amazon veya Walmart gibi büyük şirketler tarafından benimsenirse, arama pazarlamacıları, web sitesi sahipleri, reklam verenler ve diğerleri arasındaki ödemelerin geleceği üzerinde kesinlikle bir etkisi olacaktır. Daha fazla şeffaflık ve doğruluk için blok zinciri kullanılabildiğinden sözleşme anlaşmaları da etkileneceği hususunda görüşlerini bildirmiştir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin dijital para birimi ve kripto para birimi olarak türünün ilk örneği olması sebebiyle “1. Nesil blockchain” olarak adlandırılabilir. Kontrolü banka ya da devletler tarafından yapılmayan kripto para birimi olarak 2009 yılında kullanıma sürüldü.

Bitcoin’de gerçekleştirilen işlemler takip edilebilir. Ancak işlemi kimin gerçekleştirdiği bilinmemektedir. Blockchain’de kullanılan zincir yapısından dolayı gerçekleştirilen işlemler iptal edilemez. Aman ha! yanlışlıkla Bitcoin’inizi yanlış bir hesaba göndermeyin.

İlk çıktığında çokta değerli olmayan Bitcoin 2017 Aralık ayında tavan yapmış ve bir Bitcoin yaklaşık 19.783$ değerine ulaşmıştı.
Banka, sistem veya ödeme ağ geçidi gibi merkezi bir otorite kullanmaz. Kullanıcılar tarafından para transferinin yapılmasını Elektronik olarak oluştur ve saklar. Bitcoin, dolar veya Euro benzeri fiziksel para birimleri gibi basılmaz– ücretsiz yazılım kullanarak dünyanın her yerinde  bilgisayar kullanıcıları tarafından üretilebilir. Üreten kişiler ödül olarak Bitcoin sahibi olmaktadır.

Bugün, geleneksel kriptolojinin bazı özelliklerini kullanır. Şifrelemeye dayalı doğrulama ile yüksek güvenliğe sahip büyüyen bir varlık sınıfıdır. Kripto para birimleri olarak adlandırdığımız ilk örneğimiz buydu.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin belli bir takım protokollere bağlıdır. Protokolleri çok ciddi koruma seviyesine sahip olmasından dolayı yapılan her işlem ilk adımdan itibaren deşifre edilemeyecek şekilde şifrelenir. Bu durum yaptığınız tüm işlemlerinizi koruma altına alır. Kullanıcı hataları hariç Bitcoin sisteminde yapılan bir işlemin hacklenmesi teknolojik olarak mümkün değildir.
Merkezi bir sistemin olmaması ve dağıtık ağ sayesinde aktif tüm bilgisayarlar tarafından yapılan işlemin zincire (Blockchain) eklenmesi sebebiyle açığı bulunmayan bir sistemdir.

bitcoin

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin bazı risklere sahip olması ile birlikte pek çok avantajı da vardır. Kullanımının basit olması, günümüz teknolojisi ile kırılamaması sayesinde güvenilir olması ve kimileri için iz sürülemez olması başlıca avantajlar arasındadır. Bitcoinlere cüzdan erişimi sağlayan her noktadan ulaşılması mümkündür. Geleneksel para birimleri gibi paranızı bir bankadan öbürüne transfer etmenize gerek olmadığından para taşımak çok daha kolaydır.

Bitcoin’in Dezvantajları Nelerdir?

Yaptığınız işlemi iptal edememek ya da değiştirememek yapabileceğiniz bir hatayı bir soruna dönüştürebilir. Yapılan işlemin kimin tarafından gerçekleştirildiği açık bir şekilde belli olmadığından dolayı illegal ticaret ve kara para aklama maksadıyla kullanılabilmesine sebebiyet vermektedir. Ayrıca bitcoin dalgalı kura sahiptir. Bundan dolayı Bitcoin sayesinde büyük kazanç elde edilebilir ya da zarar ederek her şeyinizi kaybedebilirsiniz.

Bitcoin’i kim oluşturdu?

2008 yılında ki kriz sonrası gerçek adı bilinmeyen Satoshi Nakamoto ismini kullanan kişi ya da kişiler (Burada tek bir kişi değil bir grup olması da muhtemeldir), matematiksel kanıtlara dayanan bir elektronik ödeme sistemi olarak Bitcoin önerdi. Buradaki fikir, dijital olarak güvenli, doğrulanabilir ve değişmez bir şekilde transfer edilebilen herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız bir değişim aracı üretmekti. Bugün, hiç kimse Bitcoin’in gerçekte kim ya da kimler tarafından oluşturulduğunu bilmiyor.

Geleneksel para birimlerinden hangi yönlerden farklıdır?
Her iki tarafın da istekli olması halinde, Bitcoin elektronik eşyaların ücretini ödemek için kullanılabilir. Bu anlamda, aynı zamanda dijital olarak işlem gören geleneksel dolar, euro veya yen gibi.

Ancak dijital para birimlerinden birkaç önemli yönden ayrılır:

Arama motoru pazarlaması üzerindeki etkisi (SEM)

Dijital pazarlama dünyasında, Google ve Facebook gibi birçok merkezi otorite, reklam verenleri web sitesi sahiplerini direk bağlamaktadır. Örneğin, Google, reklam verenlerin Google Görüntülü Reklam Ağı üzerinden web sitelerinde reklam yayınlamasına yardımcı olduğu programatik reklamlar üzerinde merkezi bir otorite sayılmaktadır. Google, esas olarak, reklam verenlerin ve web sitesi sahiplerinin birbirine güvenmesine yardımcı olan aracı kurumdur. Birbirlerine zaten güvendilerse, Google’ın bir miktar kar elde etmesi için aracı olarak ihtiyaçları kalmayacaktır.

Her kullanıcının yüzde 100 doğrulukla orijinal olduğunu ve web sitesi sahibinin reklam vereni yalnızca sitelerine yapılan orijinal tıklamalar için ücretlendirdiğini doğrulayabilen blok zincirine girin. Ardından, web sitesi sahibi ve reklam veren, anlaşmalarını yapmak için aracı bir araca ihtiyaç duymayacaktır. Blockchain, Google’ın görüntülü reklam ağı geliri için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Engelsiz dağıtılmış bir defter olan Blockchain, çevrimiçi sahtekarlığı azaltmaya da yardımcı olacak. Bir işlemde yer alan kişilere kişisel bilgilerini vermeden, esasen gerçek bir kişi olduklarını kanıtlamadan şeffaflık sağlayacaktır. Reklam sahtekarlığı büyük bir sorundur: Reklamverenlerin 2016’da 7 milyar doların üzerinde bir maliyete sahiptir. Oyuncuların bir dizi Microsoft, İnteraktif Reklamcılık Bürosu (IAB) ve (Metax ortaklığında) DMA- zaten blockchain tabanlı dijital kimlik sistemleri üzerinde çalışıyor.

Arama motoru optimizasyonu üzerindeki etkisi (SEO)

Şirketler blockchain’i kabul etmeye başladıkça, bunu web sitelerine entegre etmeleri gerekecektir. Bu durum, web geliştiricilerini ve SEO hizmetini içermektedir. Eğer organik arama avantajları kazanmaya çalışıyorlarsa, aynı zamanda blockchain işlemlerinden gelen bilgileri de göstermeye yöneltecektir.

SEO çalışanlarını farklı içerik yönetim sistemleri ve web sitesi platformlarıyla uyumluluk sorunlarını çözmek için geliştiricilerin yanında çalışması gereken teknik sorunları ve fırsatları sunacaktır. Schema topluluğunun zaten Blockchain sertifikaları ve kullanıcı kimliği profilleri için Schema Markup üzerinde çalışmaya başladı. Her iki ürün de devam etmekte olan bir çalışma ve henüz Schema.org’da yayınlanmamıştır.

Her iki öğenin kodlarının nasıl göründüğüne bir bakış.

Yeni blokaj zincirleri geliştirildiğinden ve daha yaygın olarak kabul edildiğinden, arama pazarlaması endüstrisini birçok yönden kesinlikle bozacaktır. Şimdilik, arama pazarlamacıları büyüdükçe blockchain’e çok dikkat etmelidir.

Kaynak