CMS Nedir?

İçerik yönetim sistemleri (CMS – Content Management System) ile yetkili veya yetkilendirilmiş site yöneticilerinin mail adresi, kullanıcı adı ve şifresiyle eriştikleri dinamik sayfalardan oluşan bir yönetim paneline sahip güncel bir web sitesi sistemdir.

Yönetim paneli sayesinde internet sitelerinin içeriklerini oluşturan yazı, dosya, resim, doküman gibi web sitelerinde kullanılan tüm içeriklere sahip sistemlerdir.

Herhangi bir yazılım bilgisi olmadan kullanıcıların düzenlemeleri ve sitenin bakımlarını rahatça yapabildiği

ayrıca çeşitli eklentilerle yetkilerini panel üzerindeki hareket kabiliyetlerini herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç olmadan

genişletebildikleri dünyada popüler olarak kullanılan web sitesi modelidir.

Eğer kullanıcı yazılım bilgisine sahipse CMS sistemlerini programlayarak çok ileri düzey bir web sitesi çalışması ortaya çıkarabilir.

Kullanacağınız eklentiler ihtiyaçlara göre değişmekle birlikte ücretli veya ücretsiz eklentileri dilerseniz yükleme seçeneğiniz de mevcuttur.

CMS sistemleri ile genel olarak yapabilecekleriniz;

Makale yazma,

Resim içerikli Haberler,

Üyelik sistemi ekleme,

İhtiyacınıza göre anket aynı şekilde forum oluşturabilmeniz,

Ve önemlisi menülerini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

CMS içerik yönetim sistemi dinamik sayfalara sahip olduğundan statik bir web sitesinden ayıran en önemli özellik veritabanı kullanmasıdır.

Kullandığınız İçerik yönetim sistemleri oluşturulduğu kodun yapısına göre farklı veri tabanlarını kullanır.

İçerik yönetim sistemi ASP diliyle oluşturulmuş ise MS Access tarafından bilgileriniz saklanır.

İçerik yönetim sistemi PHP ile oluşturulduysa verilerinizi MYSQL, postgreSQL gibi veri kaydı tutan sistemler tarafından saklanır.

Veritabanı sayesinde CMS- İçerik yönetim sistemleri varlığını sürdürür. Bu veritabanları sayesinde sitenizdeki içerikleri ve site üzerindeki kullanıcıların yaptıkları işlemleri saklar ihtiyaç haline o bilgilere erişebilmesini saylayan ve verilerin saklanmasıyla birlikte korunmasını sağlayan Veritabanları bugünkü CMS sistemlerinin mimarlarıdır.

CMS Nasıl ortaya çıktı?

WWW (World Wide Web) ilk kez ortaya çıktığında en sade düz bir sayfayı dahi oluşturmak isteğimizde HTML web işaretleme dilini bilinmesi gerekiyordu. Web sayfası oluşturmak için kullanılan Adobe Dreamweaver, Font-Page, MS Expression Web gibi bazı ara yazılımlar tek satır kodlama bilmeden web sayfası yapmayı mümkün kıldılar. Fakat zaman ilerledikçe ihtiyaçlar birkaç sayfa web sayfasının ihtiyaçlarımızı karşılamayacağı gerçeğini gözler önüne serdi.

Gelişen Teknoloji ile birlikte web dünyası üzerindeki ihtiyaçları karşılayamayan statik siteleri rafa kaldırıldı. Dünyada daha geniş kapsamlı web siteleri yaygınlaşarak dinamik sayfalara olan ihtiyaç çok fazla arttı. Kullanıcıların web siteleri üzerinde birçok hamleyi yapmak istemeleri Dinamik sitelere olan ihtiyaç bugün kullandığımız içerik yönetim sistemleri diğer adıyla CMS olarak bildiğimiz sistemleri birçok yazılım firmasının kendi CMS Sistemini oluşturduğu profesyonel olarak hazırlanan kullanıcıların daha geniş kapsamlı kullanabilecekleri İçerik Yönetim SistemleriCMS web dünyasına adımını attı.