SEO’nun işletmeye katacağı avantaj, en düşük maliyet ile en yüksek verimi elde etmeyi sağlayan bir dijital pazarlama kanalıdır. Ürün ve hizmet kategorilerine ait sayfalar sayesinde ziyaretçileri sitenize davet eder. Ziyaret edilen her sayfa ve Satışa dönüşen her iş ile istatistik sonucunun kolaylıkla takibini sağlar. Üst sıralarda yer alan web sitelerine gelen ziyaretçi, farklı bir kanaldan gelen ziyaretçiye göre daha fazla satın alma eğilimindedir. Bu durum işletmenin daha fazla kar elde etmesini sağlar. Bunun sebebi kullanıcı tam olarak hangi sayfaya geldiğini bilir, sayfaların başlıkları aradığı kriterlere uygunsa tıklar.

SEO katkısı sayesinde üst sıralarda gösterim sağlayan web siteleri, rakiplerine kıyasla bir adım öne geçer. Bu sebeple siteye gelen organik trafik diğer gelen trafik sayısına göre daha fazla satın alma oranı gösterir.

Siteyi SERP (Search Engine Results Page) sonuçları arasında görüntüleyen kullanıcı sitenizde daha fazla süre geçireceği istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. Oturum süresinin artışı yani sayfa dolaşım süresi, site içerisinde geçirilen süre iyi yapılan SEO için önemli bir etkiye sahip görülmekte ve en ayrıcalıklı avantajları arasında sayılmaktadır.