• Özgün İçerik: Kaliteli içeriklerin geliştirilmesi ve kullanıcıların hizmetine servis edilmesi arama motorlarının aradığı en önemli unsurlardan birisidir. Özgün ve benzersiz içeriklerle sayfalarınızın konusu ile ilgili kapsamlı ve SEO uyumlu içerikleriniz sıralamanızı doğrudan etkilemektedir.
  • Anahtar Kelime, Başlık ve Meta Kullanımı: Sitenizin HTML kodları arasında etiketi içerisinde bulunan meta verileri kullanımı hassasiyet ile yapılmalıdır. Doğru anahtar kelimeler ile meta verilerinizi oluşturmanız SEO’nun olmazsa olmazıdır.
  • Dolaşma Kolaylığı: Arama motorları web sitelerini incelerken kullanılabilirliğini ve gezinme kolaylığına elverişli siteleri göz önünde bulundurur. Alakasız bağlantıları kullanmaktan kaçınmak hem kullanıcılar hemde arama motorları için büyük önem taşımaktadır.
  • Site Performansı: Sitenizin ve sayfalarınızın performansı arama motorlarının sıralama için belirledikleri bir diğer faktördür. Kullanılamayan sayfalar veya erişilemeyen hedef sayfalar arama motorları tarafından dizine eklenemez ve sıralamanız açısından çok önemli bir noktadır. Bir gün veya daha uzun bir süre trafiği etkileyecek faktörler sıralamanızı olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle sitenizin hızlı yüklendiğinden ve her zaman erişilebilir olmasından emin olmanız SEO açısından çok önemlidir.
  • Gelen Bağlantı Kalitesi: Arama motorları sitenize gelen bağlantıların kalitesini incelemektedir. Açıklama getirecek olursak Hırdavat sitesine sahipsiniz fakat size sağlık alanındaki sitelerden çok sayıda bağlantı gelmektedir. Arama motorları gelen bağlantıların alaka düzeyi düşük olduğundan sıralamanızı düşürecektir.