• Özgün İçerik: Kaliteli içeriklerin geliştirilmesi kadar kullanıcıların okuması o halde içeriklerin özgünlüğüne bağlıdır. İçeriklerin sahip olduğu özgünlük demek ki arama motorlarının aradığı en önemli unsurlardan biridir. Özgünleşmiş benzersiz içeriklerle donatılan sayfalar üstelik SEO uyumlu yazıldığında en iyi sıralama almayı sağlar. Böylece konusu ne olursa olsun özgün yazılan içerikler algoritmadan doğrudan etkilenecektir.
  • Anahtar Kelime, Başlık ve Meta Kullanımı: HTML kodları arasında bulunan meta verileri bilhassa doğru kullanılmalıdır. Doğru anahtar kelimeler öyleyse meta verilerinizi oluşturmanız SEO’nun olmazsa olmazıdır.
  • Dolaşma Kolaylığı: Arama motorları kullanılabilirliği özellikle gezinme kolaylığı elverişli siteleri sıralamada göz önünde bulundurur. Alakasız bağlantıları kullanmaktan kaçının hem kullanıcılar hem de arama motorları için büyük önem taşımaktadır.
  • Site Performansı: Sitenizin performansı aynı zamanda arama motorlarının sıralamada dikkate aldığı bir faktördür. Kullanılmayan başka bir deyişle erişilmeyen sayfalar arama motorları tarafından dizine eklenemez. Dizine eklenmeyen sayfalar genel SEO’yu etkiler bu yüzden sıralama açısından çok önemli faktördür. Site performansı nedeniyle bir gün veya daha uzun bir süre trafiğini etkilemesi sıralamaları olumsuz etkileyecektir. Sitenin hızlı yüklemesi ayrıca her an erişime açık olması SEO açısından çok önemlidir.
  • Gelen Bağlantı Kalitesi: Arama motorları sitenize sıraya koyarken kısacası gelen bağlantıların kalitesini incelemektedir. Açıklama getirecek olursak Hırdavat sitesine sahipsiniz fakat size sağlık alanındaki sitelerden çok sayıda bağlantı gelmektedir. Arama motorları sıraya alırken gelen bağlantıların alaka düzeyi düşük olduğunda ne yazık ki sıralamanızı düşürecektir.