1. Gizli Metin: Arama motorlarının gördüğü fakat ziyaretçilerin göremediği metin, gizli işaretler, linkler, resimleri içerir. Bu teknikleri uygulama alakasız anahtar kelimeler ekleme nedeniyle anahtar kelime yoğunluğunu arttırmak kötü niyetli tekniklerdir. İç bağlantılarla eser hırsızlığını önlemek niyetiyle gizli linkler yüzünden gelen linkler sitenize kalıcı zararlar verir. Metni gizlemede en çok kullanılan yöntemler, yazı tipi boyutunu sıfıra ayarlamak, resimleri 1x1px çekmek, metni ekran dışına ayarlamak hatta beyaz arka planda beyaz yazı kullanmaktır. Benzeri kurnazlıklar arama motorları tarafından tespit edilmektedir. Sitenizin organik anahtar kelime sıralamanızı etkileyecek tavsiye etmediğimiz yöntemlerdir.
  2. Niteliksiz Sayfalar: Anahtar kelimeler bakımından zengin fakat alakalı bilgilere sahip olmayan sayfalardır. Ziyaretçileri ilgisiz bir sayfaya yönlendiren bağlantılara odaklanan kısacası niteliksiz sayfalardır. Bu sayfaları siyah şapka SEO’sunu yapanlar yükseltmek istedikleri sitelerde kullanır.
  3. Makale Karıştırma: Aynı makaleyi sanki yeni bir makaleye benzeyecek şekilde yeniden üretilmesidir. Bu tür yazılar içeriği tekrarlamaktadır. Bu tür yazılar içeriği tekrarlar bundan dolayı bu kalitesiz içerikler ziyaretçiler için değeri düşüktür. Bu teknikte, yeni makalelerle sanki düzenli içerik yüklenerek yükseltir öyleyse doğru bir çözüm değildir. Arama motorları makale karıştırıldığını tespit ettikleri zaman ne var ki ceza uygular. Kesinlikle bu şekilde çalışmayı önermiyoruz. Sonuçta kullanıcıların ilgisini çekecek yeni konuları özgün anlatımla içerikler üretilmesi kalıcı çözümler için olmazsa olmazdır.
  4. Yinelenen İçerik: Yinelenen içerik bazen içeriklerinizi tekrarlayarak bazen de başka bir siteden direk alarak olur. Orijinal bir içerik kopyalanarak sayfanızda yayınlama amacıyla sayfa sayısı artırmadır. Ne yazık ki en sitenize hiçbir yararı olmaz. Eser hırsızlığına giren bu yöntem sonuçta sıralama alamamanıza neden olacaktır.