Google, her sene ortalama 500’e yakın değişiklik yapmakta bu algoritma güncellemeleri genellikle küçük çaplı değişikliklerdir. En önemli güncelleme parçalarından biri Google Core Web Vitals Update olarak bilinmektedir.

Google Arama sonuçlarını üzerindeki özellikle en büyük ölçüde değişiklik sağlayan iki algoritma güncellemesi vardır. Bu büyük nitelikli iki dev algoritma güncellemesi, Google Panda ve Google Penguin algoritmaları olduğunu biliyoruz.

Arama motoru uzmanları tarafından güncellemeler yakından takip edilmelidir. Seobil olarak elimizden geldiğince buraya update notlarını düşmeye çalışacağız. Algoritma güncellemelerini bilhassa iyi bir şekilde irdelemek gereklidir. Böylece, web sitenize gelen organik trafiğin nasıl değiştiğini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Güncellemeleri iyi öğrenmeliyiz böylelikle  SEO arama motoru optimizasyonlarını daha iyi bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlar.

Google Algoritma Güncellemeleri

“Medic” Çekirdek Güncellemesi (“Medic” Core Update) – 1 Ağustos 2018

Google, yaptığı iyileştirmelerde geniş kapsamlı önemli bir çekirdek güncellemesinden bahsetti. Bu güncellemenin etki raporlarını barındıran “geniş çekirdek algoritma güncellemesi” olduğunu özellikle belirtti. Medic Güncellemesi, ne var ki tüm web sitelerini üzerinde büyük etkiye sahip değildir. Ancak sağlık, sağlıklı yaşam siteleri üzerinde önemli etkileri vardır.

Chrome Güvenlik Uyarıları (Tam Site) {Chrome Security Warnings (Full Site)} – 24 Temmuz 2018

Güvenli olmayan (HTTPS olmayan) kullanıcıları aylar önce oluşturdukları çalışmalar konusunda bilgilendirdi. Uyarılarından sonra Chrome 68, HTTPS dışındaki tüm siteleri “güvenli değil” olarak işaretleme işlemine başladı.

Yeni güncelleme tarihinin ilk kez 24 Temmuz olarak duyurusu yapılmıştır. Hemen sonra en son chrome sürümünü indiren kullanıcılar bu değişiklikleri gözledi.

Adsız Güncelleme (Unnamed Update)- 21 Temmuz 2018

Algoritma takip eden kişiler ortaya attığı; site yöneticileri arasındaki haberleşmelerin sıralamalarda ağır değişiklikler olduğuna işaret etmesini Google onaylamadı. MozCast 2018’de tarihinin en yüksek ısısı olan 47.7°C dereceyi kaydetti.

Mobil Hız Güncellemesi (Mobile Speed Update) – 9 Temmuz 2018

Google, duyurusunu yaptıktan altı ay sonra, mobil sayfa hızı güncellemesini başlattı. Sayfa hızını özellikle mobil sonuçlar için en önemli sıralama faktörü haline getirdi. Google, bu güncellemenin yalnızca en yavaş mobil siteleri etkilediği duyurdu. Önemli sıralama düşüşleri olacağını ne yazık ki belirtti. Büyük mobil sıralama kaymalarına dair bir kanıt bulunmadığını iddia etti.

Video Atlıkarıncaları (video carousels) – 14 Haziran 2018

Google, küçük resimler içeren organik benzeri sonuçlardan elde ettiği verilere özetle düzenleme gerçekleştirdi. Gelen videoları üstelik özel bir video karuseline dönüştürdü. Sonuçta daha önce organik olarak izlenen sonuçların değişmesine sebep oldu. Aynı zamanda, videolu SERP’lerin sayısı da önemli ölçüde arttı (MozCast’ta% + 60).

Adsız Güncelleme (Unnamed Update) – 23 Mayıs 2018

Web master forumlarında özelllikle yoğun kullanım gören algoritma izleme araçlarını tespit etti. Fakat Google güncelleme doğrulaması yapmadı.

Metin Parçacığı Uzunluğu Düşüşü (Snippet Length Drop) – 13 Mayıs 2018

Google daha önceden kullandığı 150- 160 karakter olan description karakter sayısına geri döndü.  300 olan meta açıklama karakter sayısından dönerek böylece geri ilk haline indirdi.

Adsız Çekirdek Güncellemesi (Unnamed Core Update) – 17 Nisan 2018

MozCast, 17 Nisan’da zirveye çıkan üstelik bir hafta boyunca devam eden ağır algoritma akışını yakaladı. Google daha sonra bir “çekirdek” güncellemesi duyurdu ayrıca resmen onayladı. Ancak beklenileni karşılanmamasından dolayı herhangi bir özellik getirisi olmadı. Güncelleme Google veya SEO topluluğu tarafından adlandırılmadı.

Mobil İlk Dizin Yayılımı (Mobile-First Index Roll-out)- 26 Mart 2018

Google, mobil ilk dizinin nihayet yayıldığını bildirdi. İndeksleme aylardır test etti bundan sonra Google siteleri yavaş yavaş geçirdiklerini paylaştı. İndekslemenin genel dizin üzerinde ne kadar etkisi olduğu belirsizdir. Google Web Yöneticisinin Arama Konsolundaki bildirimleri görmeye özellikle ilk kez bu tarihte başladı.

Sıfır sonuçlu SERP Testi (Zero-result SERP Test)- 14 Mart 2018

Bazı zaman / tarih sorguları hatta birim dönüştürme hesaplayıcılarını kapsayan üzere küçük bir Bilgi Kartına benzer. Google sıfır organik sonuçlara ek olarak “Tüm sonuçları göster” düğmesini geliştirdi. Bir hafta sonra Google bu testi durdurdu çünkü ileride yapılması planlanan önemli bir çalışma olduğunu tahmin etti.

“Parantez” Çekirdek Güncellemesi (“Brackets” Core Update)- 8 Mart 2018

Google gizli bir güncellemeyi ayrıntı vermeden başlattı. Etkisi ilk olarak 4 Mart’ta göstermeye başladı. Ani değişimi 8 Mart’ta gösteren bir temel güncellemeyi 7 Mart’ta doğruladı. Bu çekirdek güncellemesi uzunca bekletilen özellikle birçok güncellemeden oluşur. “Brackets” adı Glenn Gabe tarafından verilmiştir.

Adsız Güncelleme (Unnamed Update)- 20 Şubat 2018

Google sıralamalara ait bir güncellemeyi 20 Şubat’ta hızlı bir şekilde denemsini yaptı. Kullanıcıların hedeflediği bir algoritma güncellemesidir. Bu adsız güncellemeyi işaret eden (birçok araçta) değişlikten etkilenenler belirgin bir artış gösterdi. Google bu süre zarfında herhangi bir güncelleme bilgisi vermedi.