Google, her sene ortalama 500’e yakın değişiklik yapmakta bu algoritma güncellemeleri genellikle küçük çaplı değişikliklerdir. Arama sonuçlarını üzerindeki en büyük ölçüde değişiklik sağlayan büyük algoritma güncellemesi Google Panda ve Google Penguin algoritmaları olduğunu biliyoruz.

Arama motoru uzmanları tarafından yakından takip edilmelidir. Algoritma güncellemelerini iyi bir şekilde irdelemek gereklidir. Web sitenize gelen organik trafiğin nasıl değiştiğini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. Güncellemeleri iyi bir şekilde öğrenmemiz bizim arama motoru optimizasyonlarını daha iyi bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlar.

Yıllara ait Google Algoritma Güncellemeleri

“Medic” Çekirdek Güncellemesi (“Medic” Core Update) – 1 Ağustos 2018

Google, yaptığı iyileştirmelerde geniş kapsamlı etki raporlarını barındıran “geniş çekirdek algoritma güncellemesi” olduğunu belirtti. Bu güncelleme web sitelerini üzerinde büyük etkiye sahip görünse de, sağlık ve sağlıklı yaşam siteleri üzerinde etkileri olacaktır.

Chrome Güvenlik Uyarıları (Tam Site) {Chrome Security Warnings (Full Site)} – 24 Temmuz 2018

Güvenli olmayan (HTTPS olmayan) kullanıcıları aylar önce oluşturdukları çalışmalar konusunda bilgilendirdi. Uyarılarından sonra Chrome 68, HTTPS dışındaki tüm siteleri “güvenli değil” olarak işaretleme işlemine başladı. Değişiklikler 24 Temmuz’da yayınlandı, en son chrome sürümünü indiren kullanıcılar tarafından değişiklikler gözlenebiliyor.

Adsız Güncelleme (Unnamed Update)- 21 Temmuz 2018

Algoritma takip eden kişiler ortaya attığı; site yöneticileri arasındaki haberleşmelerin sıralamalarda ağır değişiklikler olduğuna işaret etmesini Google onaylamadı. MozCast 2018’de tarihinin en yüksek ısısı olan 47.7°C dereceyi kaydetti.

Mobil Hız Güncellemesi (Mobile Speed Update) – 9 Temmuz 2018

Google, duyurusunu yaptıktan altı ay sonra, mobil sayfa hızı güncellemesini başlattı. Sıralamalar için sayfa hızını mobil sonuçlar için sıralama faktörü haline getirdi. Google, bunun yalnızca en yavaş mobil siteleri etkilediğini üzerinde sıralama düşüşü olduğunu belirttir. Büyük mobil sıralama kaymalarına dair bir kanıt bulunmadığını iddia etti.

Video Atlıkarıncaları (video carousels) – 14 Haziran 2018

Google, küçük resimler içeren organik benzeri sonuçlardan elde ettiği veriler için düzenleme gerçekleştirdi. Gelen videoları özel bir video karuseline dönüştürdü ve sonuçta daha önce organik olarak izlenen sonuçların değişmesine sebep oldu. Aynı zamanda, videolu SERP’lerin sayısı da önemli ölçüde arttı (MozCast’ta% + 60).

Adsız Güncelleme (Unnamed Update) – 23 Mayıs 2018

Web master forumlarında yoğun kullanım gören algoritma izleme araçlarını tespit etti. Google güncelleme doğrulaması yapmadı.

Metin Parçacığı Uzunluğu Düşüşü (Snippet Length Drop) – 13 Mayıs 2018

Google daha önceden kullandığı 150- 160 karakter olan description karakter sayısını 300 den geri ilk haline düşürdü.

Adsız Çekirdek Güncellemesi (Unnamed Core Update) – 17 Nisan 2018

MozCast, 17 Nisan’da zirveye çıkan ve bir hafta boyunca devam eden ağır algoritma akışını yakaladı. Google daha sonra bir “çekirdek” güncelleme onayladı, ancak beklenilen karşılanmadı herhangi bir özellik getirisi olmadı. Güncelleme Google veya SEO topluluğu tarafından adlandırılmadı.

Mobil İlk Dizin Yayılımı (Mobile-First Index Roll-out)- 26 Mart 2018

Google, mobil ilk dizinin nihayet yayıldığını bildirdi. İndeksleme aylardır test edildiğinden ve Google, siteleri yavaş yavaş geçirdiklerini paylaştı. İndekslemenin genel dizin üzerinde ne kadar etkisi olduğu belirsizdir. Web Yöneticisi, Google Arama Konsolundaki bildirimleri görmeye başlatıldı.

Sıfır sonuçlu SERP Testi (Zero-result SERP Test)- 14 Mart 2018

Bazı zaman / tarih sorguları ve birim dönüştürme hesaplayıcıları da içeren üzere küçük bir Bilgi Kartı setinde, Google sıfır organik sonuçlar ve “Tüm sonuçları göster” düğmesini geliştirdi. Bir hafta sonra, Google bu testi durdurdu, ancak ileride yapılacak önemli çalışma olduğu tahmin ediliyor.

“Parantez” Çekirdek Güncellemesi (“Brackets” Core Update)- 8 Mart 2018

Google gizli bir güncellemeyi ayrıntı vermeden başlattı. Etkisi ilk olarak 4 Mart’ta göstermeye başladı. Ani değişimi 8 Mart’ta gösteren bir temel güncellemeyi 7 Mart’ta doğruladı. Bu bekletilen uzunca birçok güncelleme olabilir. “Brackets” adı Glenn Gabe tarafından verildi.

Adsız Güncelleme (Unnamed Update)- 20 Şubat 2018

Sıralamalar, 20 Şubat’ta hızlı bir şekilde düzelen, bazen hedeflenen bir algoritma güncellemesini işaret eden (birçok araçta) değişkenlikteki bir artış belirtileri gösterdi. Google bu süre zarfında herhangi bir güncelleme bilgisi vermedi.