Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Seobil Arama Motoru Optimizasyonu & SEO Hizmetleri Farkı

SEO, Dijital pazarlamada gün geçtikçe arama motoru optimizasyonu önemi daha fazla artmaktadır. Dijital pazarlamacılar yatırımlarının büyük bir kısmını organik arama sonuçlarında sıralama başarısı için yatırım yapmaktadır. Dünyada ve ülkemizde SEO’ya verilen önem yükselirken web sitesi sayıları da artmaktadır. Web siteleri, SERP yani arama motoru sonuç sayfalarında sektörüne ait rakipleriyle kıyasıya bir rekabet içerisindedir. Sıralamalarınızı arttırmanız sizin SEO üzerine ne kadar eğildiğiniz ile orantılı olarak artmaktadır. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen SEO hizmetinin marka değeriniz üzerinde önemli etkileri vardır.

Sıralamanızın arama motoru sonuçlarında iyileşmesinin size sağlayacağı en büyük faktör;

Trafiğin arttırılması,

Satış ve Hizmetlerin daha fazla kişiye ulaşması,

belirli kural ve yaratıcı çalışmalarla bir çok site arasından farkınızı göstermelisiniz. Nihayetinde başarılı sonuç elde edilmesi dijital pazarlamacıların en büyük beklentileri arasındadır.

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu

SEO ile Doğal Arama Sonuçlarında Başarıyı Yakalayın

SEO, online iş yapmak isteyenler ürün satışı veya hizmet tanıtımı yapmak isteyenler için Arama motoru optimizasyonu olmazsa olmazdır. Online bir kitleye ulaşmak istiyorsanız arama motoru optimizasyonu tüm işletmeler için vazgeçilmez bir pazarlama yöntemidir. Daha fazla trafik size daha fazla potansiyel müşteri kazandırabilir. Buda işinizde daha fazla kazanç sağlamanızı sağlar.

Arama Motoru Sonuçları için Bir Çok Motor Kullanın

Google ve Bing gibi arama motorların sonuçlarında görünürlüğün arttırılması işletmeniz için sanal çalışmaların gerçek bir etkisi olarak size kaynak sağlar. Tüm iyi pazarlamacılar arama motorlarının ne kadar güçlü olduğunun farkında olsalar da yeterli düzeyde deneyimi ve yatırım yapacak zamanı yoktur. O yüzden burada dijital pazarlama yapan kişilerin desteği ile işlerini kolaylaştırabilirler.

Güncel Çalışmalar Her Şey

Arama motoru sonuçlarında sizi üst sıralara çıkaracak deneyimli ve uzman bir dijital pazarlamacıya ihtiyacınız olabilir. Gelişen teknik değişimlerin farkındalığında olan bir SEO ajansına ihtiyacınız var demektir. Bu noktalar göz önünde bulundurulduğunda gelişime açık bir dijital pazarlamacı sizi üst sıralara yükseltebilir.

Seobil, Dijital pazarlama konusunda uzmanız. Ajansımız sizi rakiplerinizin arasından çekip, üst sıralara yolculuğa çıkartıyoruz. Seobil SEO ajansımızın Bir çok işletmeye verdiği başarılı hizmetlerimiz hala devam etmektedir.

Dijital Pazarlama ve SEO

İşletmenizin bölgesel tanıtımı ne durumdadır?

Türkiye’de nasıl bir ziyaretçi kitlesi hedefleniyor?

Uluslararası bir marka olmak için neler yapmalıyız?

Bu gibi sorularla işletmeniz için SEO stratejileri geliştirilir. Dijital Pazarlama yöntemleriyle sesiniz duyurulur. Bizimle iletişime geçip hizmet talep ediniz işinizle alakalı destek verelim.

SEO Hizmetlerimiz

SEO stratejisi, iş hedeflerinize en uygun yapılan çalışmaların başarıya ulaştırdığını biliyoruz.

Başarılı bir SEO hizmeti için,

Aşağıda belirttiğimiz yaklaşımlar ile SEO çalışmalarımızı kısaca özetlemekteyiz.

SEOBİL NASIL YAKLAŞIR

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları dünyadaki birçok otorite tarafından sanat bazense bilim olarak görülmektedir.

Başarı iyi verileri elde etmek ve bu verilerle doğru yaklaşımlar sonucu kendiliğinden gelir. SEO hizmetine yönelik yaklaşımlarımız Uzun vadeli ve somut sonuçlar veren etik hizmet sınırları içerisinde sunulmaktadır.

İnternet üzerinden sıralama kazanmak isteyen her işletme geri dönüşüm oranlarını arttırmak istemektedir.  Geri dönüşüm oranlarını arttırmak için arama motoru optimizasyonu ile iş stratejinize ayıracağınız zaman bununla doğru orantılıdır.

SEOBİL, İhtiyaçlarınıza yönelik daha kaliteli çözümler üretmek için;

İşinizi,

Ziyaretçilerinizi,

Sektörünüzü,

Araştırır ve analiz ederek kapsamlı stratejiler geliştiririz.

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu ile Artış Yakala

Teknik Mükemmellik

SEO uyumlu bir web sitesi başarılı sıralamanın temelidir.

Teknik Mükemmellik

Google arama sonuçlarında görüntülenebilmesi için web sitenizin iyi çalışması gereklidir. İyi bir kullanıcı deneyimi sitenizde mevcut olmalıdır. Web geliştirme hizmetlerimiz arama motoru optimizasyonu başarısı yönündedir. Sitenizi teknik açıdan detaylı şekilde denetlemesi sağlanır. Geliştirmelerin güncel ve teknik anlamda her şeyin olması gereken detaylarıyla ilgili tavsiyelerde bulunuruz.

İçerik Kalitesi

Özgün içerikler sitenizin kalitesini yükseltir.

İçerik Kalitesi

Web Sayfalarınız arama sorgusu ile ilişkili sonuçlar bulamazsa sizi sıralamayacaktır. Her sayfanızın bir amacı olması gereklidir. Sayfalarınızda bulunan içerikler net olmalıdır. Hizmet veya ürün sayfalarınızla ilgili nitelikli içerik oluşturmasında size destek veririz. Mevcut içerikleriniz kapsamlı olarak incelenir. İyileştirmeler nasıl olacağı siz bildirilir.

Tanıtım stratejisi

Sitenizin tanıtımı konusunda doğru SEO stratejileri gereklidir.

Tanıtım stratejisi

Sitenizde muhteşem seviyesinde nitelikli içeriklere sahip olabilirsiniz. Peki kimse içeriklerinizin ne kadar kaliteli olduğunu bilmiyorsa ne olur? Google içeriklerinizi içeren sayfalarınızı tanımakta zorlanacaktır. İyi bir tanıtım stratejinize ihtiyacınız vardır. Seobil; SEO, PR ve içerik pazarlamada ileri uzmanlık seviyesindedir. Bu sayede sitenizi İnternet’te tanıtmak bizim için çok kolaydır. Markanızı hedef kitlenize duyurur, hedef kitlenizi genişletiriz. Sitenizin sektöründe otorite oluşturmanıza yardımcı oluruz. Kazan kazan politikası ile sizin kazanmanız ajansımız için daha önemlidir. Sizin markalarınızın değerini arttırmanıza yardımcı olmamız bize başarı kazandırmaktadır. Satışlarınız sizin web sitenizin değerinin artması ve müşteri potansiyelinin arttırılması ile bağlantılıdır.

Seobil  Müşterilerimize diyor ki;

Yapılacak çalışmalar işletmelerinizin ticari olarak büyümesini sağlar. Büyüme için seçtiğiniz dijital pazarlama ajansı ile kapsamlı çalışmalar yapmalısınız. Dijital ajanslar içerisinde tek ajans olmadığımızın farkındayız. Ama siz seçim yaparken tek ajans olmamız gerektiğini biliyoruz. Dijital ortamlardaki en son gelişmeleri yakından takip ederek sizi rekabette öne geçirmek için bilgi ve deneyimlerimizi etkili kullanırız. İşletmeniz için çözüm odaklı bir şekilde birlikte çalışabiliriz.

Merak Edilen SEO Soruları

Değişen ve gelişen dünya düzeninde İnternet her evin bir parçası olmuştur. İnternet ile dünyayı keşfetme merakını gidermek için kullanıcılar bir çok adreslere teknik bir tabir ile url’leri kullanmaktaydı. Fakat şöyle bir durum söz konusu idi biz bu adresleri bilmiyorsak nasıl keşfi tamamlayacaktık. Ziyaret edeceğimiz adresleri bilmeden nasıl olur da bilgiye erişecek keşfe çıkacaktık. Sistemdeki eksikliğin farkına varan dünya, ilk kez bir arama motoru icadını 1990 senesinde ilk arama motoru Archie geliştirdi.

Günümüzde dünyada ve ülkemizde geçerli olan, en çok kullanılmakta olan Google arama motorudur. Kullanıcıların bilgiye erişmelerini sağlayan ihtiyacı karşılayan mekanizmanın günümüzdeki en güçlü firmasının da adı Google olarak karşımıza çıkmaktadır.

SEO, İnternet sitenizi arama motorlarında sıralama alması için yapılan uyarlama çalışmaları bütünüdür. Süreklilik gereklidir. Değişen ve gelişen arama motorlarına ilave İnternet dünyasına katılan diğer Web siteleri ile sıralama yarışını sürdürmenizi sağlayan düzenlemeler bütününe SEO denir.

SEO eğitimi İnternet sitesi kullanıcılarının temel ve gelişmiş kavramları öğretici bir dille anlamanızı sağlar. SEO eğitimimiz yeni başlayanlar ve profesyoneller için SEO dersleri adı altında bir araya getirilmiştir. Kullanıcıların temel SEO bilgilerini edinerek basit değişiklikleri sitelerinde uygulayabilmelerine olanak verir. Strateji geliştirmenize yardımcı olacaktır. Nasıl bir SEO çalışması yapmanız gerektiğine dair fikir edinmenizi sağlayacaktır.

SEO eğitimi neden herkes takip etmeli

SEO eğitimi alan internet sitesi işletmecileri profesyonel SEO hizmeti desteği için gerekli altyapıları oluşturabilmektedir. İçerik yönetim sistemi kullanan kullanıcıların hızlı verim elde edebilmesi için düzenlemeleri kolayca yapabilmesi hedeflenmektedir. Daha karmaşık sistemleri kullanan kullanıcılar siteleri üzerinde Optimizasyonu nasıl yapacakları konusunda fikir sahibi olmalarını sağlamaktır.

SEO Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Web sitelerini Arama Motorlarında iyi bir şekilde sıralaması için optimize etme teknikleri ile kullanıcıların SEO Eğitimi ile çalışmalara dahil edilmesi sağlanır.

SEO eğitimimiz, siyah ve beyaz SEO teknikleri, arama motorunun nasıl çalıştığı, SEO pazar araştırması, içerik araştırması, Site içi Optimizasyon teknikleri, Site dışı Optimizasyonu teknikleri, Sosyal Medya Optimizasyonu, SEO Araçları vb. Gibi Arama Motoru Optimizasyonu konularının tümünü içerir.

Beyaz şapka SEO tekniklerini kullanan SEO ajansları, arama motorlarının sıralama için belirledikleri legal yöntemler ile çalışmaktır. Bu yöntem ile yapılacak çalışmalar sitenizde uzun vadede daha kalıcı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Sitenizin kalitesini ve değerini yükseltecek çalışmaları içermektedir. Kullanıcıları kazanmaya yönelik arama motoru optimizasyonu çalışmaları hedeflemektedir.

 • Özgün İçerikKaliteli içeriklerin geliştirilmesi ve kullanıcıların hizmetine servis edilmesi arama motorlarının aradığı en önemli unsurlardan birisidir. Özgün ve benzersiz içeriklerle sayfalarınızın konusu ile ilgili kapsamlı ve SEO uyumlu içerikleriniz sıralamanızı doğrudan etkilemektedir.
 • Anahtar Kelime, Başlık ve Meta KullanımıSitenizin HTML kodları arasındaetiketi içerisinde bulunan meta verileri kullanımı hassasiyet ile yapılmalıdır. Doğru anahtar kelimeler ile meta verilerinizi oluşturmanız SEO’nun olmazsa olmazıdır.
 • Dolaşma KolaylığıArama motorları web sitelerini incelerken kullanılabilirliğini ve gezinme kolaylığına elverişli siteleri göz önünde bulundurur. Alakasız bağlantıları kullanmaktan kaçınmak hem kullanıcılar hemde arama motorları için büyük önem taşımaktadır.
 • Site PerformansıSitenizin ve sayfalarınızın performansı arama motorlarının sıralama için belirledikleri bir diğer faktördür. Kullanılamayan sayfalar veya erişilemeyen hedef sayfalar arama motorları tarafından dizine eklenemez ve sıralamanız açısından çok önemli bir noktadır. Bir gün veya daha uzun bir süre trafiği etkileyecek faktörler sıralamanızı olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle sitenizin hızlı yüklendiğinden ve her zaman erişilebilir olmasından emin olmanız SEO açısından çok önemlidir.
 • Gelen Bağlantı KalitesiArama motorları sitenize gelen bağlantıların kalitesini incelemektedir. Açıklama getirecek olursak Hırdavat sitesine sahipsiniz fakat size sağlık alanındaki sitelerden çok sayıda bağlantı gelmektedir. Arama motorları gelen bağlantıların alaka düzeyi düşük olduğundan sıralamanızı düşürecektir.

Siyah şapka SEO teknikleri arama motorları tarafından kesinlikle desteklenmeyen yöntemlerin uygulanmasıdır. Bu yöntemler ile arama motorları aldatılmaya çalışılmaktadır. Kısa vadede geçici çözümler üretebilse de uzun vade de web sitenize büyük zararlar vermektedir. Muhtemel bir şekilde web sitenizin ceza alma ihtimali en üst seviyededir. Peki tavsiye etmediğimiz bu yöntemler başlıca nelerdir?

 • Anahtar Kelime Doldurma

Arama motoru botları ile sitenize uğradığında sayfalarınızı dizine eklemek için anahtar kelimeleri ve anahtar ifadeleri analiz etmektedir. Arama motorunun bu özelliğinden yararlanabilmek için, bazı kolay SEO uygulaması yapmak isteyenler siyah şapka SEO tekniği olarak anahtar kelime yoğunluğunu arttırmaktadır. Anahtar kelime yoğunluğunun optimum seviyesinden çok fazla bir şekilde giriş yaparak şişirmektedir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizi niteliksiz bulmasını tetiklemektedir. Dolayısıyla sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir.

 • Gizleme

Web sayfalarını arama motorları uğradıklarında farklı bir sayfa görmesi kullanıcıların farklı sayfa görmesi durumudur. Örnek verirsek arama sonuçlarına “kentsel dönüşüm yönetmeliği” olarak görülen bir site kullanıcı içerisine girdiğinde “zayıflama ürünleri” satan bir sayfa ile karşılaşması durumudur. Bu şekilde uygulamalar arama motorları için doğru uygulamalar değildir. Arama motorları tarafından ceza uygulanmaktadır.

 • Gizli Metin

Arama motorlarının gördüğü fakat ziyaretçilerin göremediği metin, gizli işaretler, linkler, resimleri içerir. Bu teknikleri uygulama alakasız anahtar kelimeler ekleme ile anahtar kelime yoğunluğunu arttırmak kötü niyetli uyulama ve tekniklerdir.  İç bağlantı yapısını veya eser hırsızlığını önlemek için gizli linkler kullanılarak geri bildirim kazanılması sitenize kalıcı zararlar verebilmektedir.  Metni gizleme yollarından bazıları, yazı tipi boyutunu sıfıra ayarlamak, resimleri 1x1px çekmek, metni ekran dışına ayarlamak, beyaz arka planda beyaz yazı kullanmak ve benzeri kurnazlıklar arama motorları tarafından tespit edilmektedir. Sitenizin organik anahtar kelime sıralamanızı etkileyecek tavsiye etmediğimiz yöntemlerdir. 

 • Niteliksiz Sayfalar

Anahtar kelimeler bakımından zengin fakat alakalı bilgilere sahip olmayan sayfalardır. Ziyaretçileri ilgisiz bir sayfaya yönlendiren bağlantılara odaklanan niteliksiz sayfalardır. Bu sayfaları siyah şapka SEO su yapanlar yükseltmek istedikleri sitelerde kullanmaktadırlar.

 • Makale Karıştırma

Aynı makaleyi sanki yeni bir makaleye benzeyecek şekilde yeniden üretilmesidir. Bu tür yazılar içeriği tekrarlamaktadır. Bu tür yazıların içeriği tekrarlamaktadır. Kötü yazılmış ve ziyaretçiler için değeri düşüktür. Bu teknikte, yeni makaleler yaratmış gibi düzenli içerik yüklenerek yükseltilir. Tabii ki doğru bir çözüm değildir. Arama motorları tespit ettikleri zaman ceza uygulamaktadır. Kesinlikle bu şekilde çalışmayı önermiyoruz. Kullanıcıların ilgisini çekecek yeni konu ve özgün anlatımla içerikler üretilmesi kalıcı çözümler için olmazsa olmazdır.

 • Yinelenen İçerik

Orijinal bir içerik kopyalanarak sayfanızda yayınlamanız ile sayfa sayınızı arttırılmasıdır. Ne yazık ki en sitenize hiçbir yararı dokunmayacaktır. Eser hırsızlığına giren bu yöntem sıralama alamamanıza neden olacaktır.

Sektörünüzde rakipleriniz her zaman sadece SEO hizmeti alarak ilerlemez. Sitelerini, sitenizle yarışa girmesi için etik arama motoru optimizasyonu çalışması tek seçenekleri de değildir. İnternet dünyası rekabetin artmasıyla daha acımasız bir duruma gelmiştir. Yüksek rekabetin olduğu sektörlerde daha yoğun olarak etik olmayan yöntemlere başvurulduğu görülmektedir.

Peki rakiplerinizin hizmet aldıkları ajanslardan Anti SEO çalışması için iyi bir bedel ödemiş olabilir mi?

Evet ödemiş olabilirler. Rakipleriniz sitenizi aşağıya çekmek ve sektörde tekel olma çabaları olarak görebilirsiniz. Biz hiçbir şekilde negatif SEO ‘yu tavsiye etmiyor, desteklemiyoruz ve uygulamıyoruz.

 Etik olmayan yöntemleri uygulayan rakipleriniz siteniz üzerinde orantısız güç kullanmış ve hedeflerine ulaşmış olursa ne olur?

Sahip olduğunuz sıralama, düşüşe geçecek ve trafiğiniz de önemli oranlara kayıp yaşamanız beklenen sonuçlar arasındadır. Böyle bir durumda sitenizin değerini düşürmeye çalışacaklardır. Rakipleriniz sektörünüzdeki potansiyel müşterilerinizi ele geçirmesi söz konusudur.

Negatif SEO En çok nerelerde görülür?

Yüksek rekabet içerisinde olan anahtar kelimeler için saldırı gerçekleşmesi daha büyük bir ihtimaldir.

Negatif SEO Önlemi Nasıl alınır?

Emek vererek kazandığınız sıralamaları kaybetmenizi isteyecek rakiplerinizin illegal çalışmalarını durdurabilirsiniz. Eğer erken önlem almazsanız sitenizin sıralama düşüşü yaşaması beklenen bir durumdur. Bazen hatırı sayılır seviyelerde sıralamalarınızı aşağılara çekecek noktaya gelebilmektedir. Tabii önlem almak ilk şarttır. Firmanızın saldırılara karşı tedbir alabilmesi için öncelikle bir ajanstan destek alıyor olmanız gerekmektedir.

Sitenize kötü bağlantıları yönlendiriyorlarsa paniklemeden ve geç kalmadan hızlı bir şekilde negatif SEO ya dur diyerek, ret etme raporu oluşturup Google’a göndermeniz yetecektir. 

Beyaz Şapka (White Hat) SEOSiyah Şapka (Black Hat) SEO
Arama motoru kurallarına uygun teknikleri arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için çalışmalarını sürdürür.Arama motorları tarafından onaylanmayan teknikleri  sitenin SEO’sunda hızlı sonuç almak için kullanılır.
Sitenizin cezalandırılması veya indeksleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.Sitenizi arama motorları tarafından yasaklanmış, indeksleme sınırı veya daha büyük bir ceza almış olabilir.
Kullanıcılara kaliteli ve alakalı içerik sağlamak için özgün çalışmalar üretir.İçeriğin kalitesini ve kullanıcıyı umursamayan çalışmalar yapar.
Uzun vadeli bir yatırım için en iyi reklam modelidir.Kısa vade de hızlı finansal kazanç arayanlar tarafından tercih edilir.
Başlıklarda, meta etiketlerde ve içerik gövdesinde anahtar kelimelerin optimum kullanımına odaklanır.Anahtar kelime yoğunluğu, daha yüksek arama motoru sıralaması elde etmek için aşırı yüksek kullanılır.

Arama Motoru

Arama motoru, kullanıcıların World Wide Web (WWW) içerisindeki bilgilere veya içeriğe göz atmalarını sağlamak için tasarlanmış yüksek teknojiye sahip bir programdır. Kullanıcıların erişmek istedikleri bilgilere en kısa sürede almasına yardımcı olmaktadır. Belirli anahtar kelimeler veya kelime öbekleri girmenize olanak tanır. Bu anahtar kelimeler ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerle eşleşen alakalı siteleri sıralamaktadır. Böylece, Sıraladığı internet siteleri arasından size bilgiyi sunmaktadır. Sadece anahtar kelimelerle veya diğer arama terimleriyle ilgili sayfaları tespit ederek size sonuçlandırma hizmetini arama motorları sağlamaktadır. Günümüzde en çok kullanılan arama motorlarından bazıları Google, Bing, yandex ve Yahoo Arama motorlarıdır.

Portal

İnternet’te yer alan ve World Wide Web’de bulunan bilgilere erişim noktası görevi gören özel bir konum noktasıdır. Bir portala sadece tek özel bir URL kullanılarak benzersiz kullanıcı adı ve şifre ile erişim sağlanır. URL’den harici , portaldaki içeriği görmek için kişisel giriş gereklidir. Popüler portalların bazıları facebook.com, gmail.com ve twitter.com’dur.

Arama motorları taramaya dayalı olarak dizin oluşturmaktadır. Google, Bing ve Yandex gibi arama motorları yeni sayfaları dizine eklemek için bir süreç oluşturmaktadır. Botlar diğer bir ismiyle örümcekler olarak bilinen yapay zekalar yeni sayfalar keşfetmek için Web’i taramaktadır. Botlar genellikle belirledikleri web sitelerinin URL’lerini bir listeye eklemekle başlar. Bu sayfalarda yeni bağlantılar tespit ettikleri zaman “href” ve “src” gibi etiketlerden faydalanarak dizine eklenmesi gereken siteler listesine kaydeder.
Arama motorları, kullandığınız arama terimlerini yani anahtar kelimelerinizi baz almaktadır. En çok hangi sayfalarla ilgilenmeniz gerektiğine ilişkin dizinleri arasında bir liste sağlamak için algoritmalarını kullanır.
Arama motorları sitenizi dizine eklemesi için ilk olarak web sayfası oluşturmanız gerekmektedir. Aranan anahtar kelime ile ilgili içerikleriniz mevcut değilse arama sonuçlarında doğal olarak görüntüleme alamazsınız. Anahtar kelime ile ilgili bir sayfanız veya bir sayfa içerisinde içeriğiniz olması gerekmektedir. Aksi taktirde arama motorlarını manipüle etmiş sayılır ve ceza almanız kaçınılmazdır.

Arama motorları tarafından sıralamaya giren ve yükselen içerikler olarak sayılmaktadır. Kullanıcılar için en yararlı bilgiyi toplayan arama motorları sadece kaliteli içerikleri kullanıcılara sunmak için algoritmasında sürekli geliştirme gerçekleştirmektedir. İçeriklerin SEO uyumlu olması için belirli basit kurallar olmazsa olmazdır.

İçeriklerin SEO uyumlu olması nedir?

diyerek kısaca bahsedelim;

Sayfa Başlıkları, İçerik Başlığı , İçerikler, URL Yapısı, Görseller ve Alt etiketleri, Dış ve İç bağlantılar, Meta Açıklaması, Sosyal Paylaşım düğmelerimiz.

SEO Uyumlu içerik için olmazsa olmaz ama yeterli değildir. Her zaman üretilen içerikler özgün ve kullanıcılar için işe yarayacak içerikler ile yükseliş sağlayabilirsiniz.