SEO, SEARCH ENGİNE OPTİMİZATİON

SEO & Search Engine Optimization

SEO (Search Engine Optimization), “Arama motoru optimizasyonu” adı altında verilen hizmetler sitenizin arama motoru sonuçlarında görünmesini sağlamaktadır. Arama motoru sonuçlarında sıralama sürenizi hızlandıracak kapsamlı çalışmalar sürecinin adıdır. SEO firması seçilirken çok dikkatli olunmalıdır. Hatalı ve yetkin kişiler tarafından yapılmayan SEO çalışmaları sitenize zarar vermektedir. Doğru yapılacak çalışmalar sitenizin sıralaması için çok önemlidir. Ayrıca rakiplerin rekabet edebilmesi için olmazsa olmaz çalışmaların bütünüdür. Başarılı şekilde gerçekleştirilen SEO; sitenizin trafiğini iyileştirir, dijital ortamlarda marka değeri kazanmanızı ve  güçlenmenizi sağlar. Anahtar kelimeler arama motorlarında arandıkları zaman bulduğu sonuçlar ile alakalı siteleri bir sıralamaya göre tayin eder. Anahtar kelimeler sizin kapılarınız olan İnternet sayfalarınızda kullanıcılara anahtar vazifesi gördürür. Ne kadar çok anahtarınız varsa o kadar çok kapınızı kullanan ziyaretçileri sitenizde misafir edeceksiniz.

Doğru yollardan yapılan SEO çalışmalarının size kazandıracaklarından bahsetmek istersek;

 • Sitenizin içeriğini ve yapısını analiz eder
 • Web sitenizin optimizasyon ve kullanıcı deneyimi ile ilgili teknik tavsiyelerde bulunur.
 • İçeriklerin Anahtar kelimelerinize göre hazırlanmasını sağlar.
 • İnternet’ten satış arttırılmasını için kampanya düzenlenmesi
 • İşinizle alakalı Anahtar kelime araştırması yapar.
 • SEO eğitimi vererek bilgilendirir.
 • Çalıştığı sektörle ilgili sizin rekabet gücünüzü destekler

SEO Çalışma Sürecimiz

Web siteniz üzerinde detaylı bir çalışma oluşturularak sitenizi analiz ediyoruz. Site tasarımını, içerikleri ve yapısını kapsamlı inceliyoruz. SEO uyumlu olup olmadığıyla ilgili çeşitli analiz çalışmaları sürdürüyoruz. Başarılı bir SEO çalışması için detaylı raporlar hazırlıyoruz. Analizler sonrasında siteniz üzerinde kalıcı çözümler üretmek için SEO stratejisi geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz strateji üzerinden ilerleme planı aşamalı şekilde sınıflandırıyoruz. Belirlenen hedefe ulaşmak için gerekli SEO çalışmaları başlatılır. arama motoru optimizasyonu başarısı sektörde bir çok firmanın faaliyet göstermesi kullanıcıların sorguları istikametinde şekillenmektedir. Sektörünüz ile ilgili analiz gerçekleştirilerek. Optimal çözümler ile sitenizi Google ve diğer arama motorlarında ön sıralara yerleşmesi içi başlangıç noktasından zirveye olan ilk adımı atarız. Başarılı SEO çalışması ile organik trafiğiniz artar. Müşteri potansiyeliniz büyür. Satışlarınız ve kazancınız katlanmaktadır. Günümüzde en başarılı ve en düşük maliyetli dijital pazarlama hizmeti, arama motoru optimizasyonu / SEO olmaktadır.

SEO, SEARCH ENGİNE OPTİMİZATİON, SEO Çalışması
SEO, SEARCH ENGİNE OPTİMİZATİON, SEO uzmanları çalışması

SEO Nedir? Kullanılan Arama Motorları Nelerdir?

SEO, Search Engine Optimization açılımı ile dilimize tam çevirisi yapıldığında arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılır. En iyi Arama Motoru denilince aklımıza ilk Google gelir.

Ama sadece Google’dan ibaret değildir. Yandex, bing, yahoo ,ask.com ,baidu ,wolfralpha, duckduckgo, internet Archive, dünya üzerinde Arama Motoru hizmeti veren başlıca arama motorlardır. Ülkemizde son zamanlarda geliştirilen Yaani Arama Motoru ’da bu listeye eklenen son arama motorudur. Tabii dünyada en fazla kullanılan Arama Motoru şüphesiz Google olduğunuz bilmekteyiz. Hemen arkasından takip eden Bing Arama Motoru takip etmektedir.

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu Üst Sıralama için Gerekli

SEO, Arama motoru Optimizasyonu ile sitenizin Arama Motorlarında üst sıralarda görüntülenebilmesi için Optimizasyon yapılması gereklidir. Optimizasyon Arama Motorlarının kullandığı Algoritmalara göre sitenizin uyarlama çalışmasıdır. Optimize edilen Web siteleri Arama Motoru sonuçlarında üst sıralarda listelenir. Dünya’da yapılan Arama Motoru Optimizasyon çalışmalarının tümü SEO hizmeti olarak isimlendirilmektedir.

SEO ile Web Sitenizin Değer Kazanmasını Sağlayabilirsiniz

SEO siteniz üzerinde doğru yapıldığında daha fazla kitleye ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Marka değeriniz ve rakipleriniz ile aranıza fark oluşturabilirsiniz. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak için arama motoru sonuçları (SERP) içerisinde yüksek sıralama elde edilmelidir. Arama sonuçları sayfasında gösterilen sayfa sayınızı ve kaliteli yüksek değerlere ulaştırıyoruz. Dijital pazarlama başarısı için SEO uzmanlarının belirttiği gibi uzun vadede getirisi en yüksek yatırım aracıdır. Firmanızın SEO ile büyük kar elde etmesini sağlıyoruz. Dijital pazarlamada gücünüzü göstermenize yardımcı oluruz. Mobil kullanıcılarının arttığı günümüzde herkes cebinde bir bilgisayar taşımaktadır. Seobil, web sitenize sağlayacağı hizmet gücü ve size kazandıracağı değerleri özetleyecek olursak şöyledir.

Seobil, SEO ile Dijital Pazarlama’da En Üste Yükseltir

Pazarlama birçok alternatif yoldan yapılmaktadır. İşletmenizi öne çıkaracak plan ve stratejiler geliştiriyoruz. Dijital Pazarlama uzmanlığımız ve becerilerimizle kazancınızı yukarıya çıkarmak için kullanıyoruz. Dijital Pazarlama dünyasında firmanızın nerede olduğunu anlamanın kısa yolunu biliyoruz. Daha fazla destek için bizimle iletişime geçiniz.

SEO Hakkında Her Şey, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Sık Sorulan Sorular

SEO Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Bir web sitesine gelen ziyaretçi sayısını artırma sürecidir. Bir web sayfasının görünürlüğünü arttırır. Arama motoru optimizasyonu, web sitesine giden trafik miktarını ve kalitesini, arama motoru sonuç sayfaları içerisinde en üstte görünebilecek şekilde artırır.

Web sitelerini arama motorları için optimize eder ve böylece kullanıcılar ürünleri veya hizmetleriyle ilgili anahtar kelimeler kullandıklarında arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Bu nedenle, organik arama motoru sonuçlarıyla bir web sitesine trafik miktarını ve kalitesini artırır. SEO sürecine dahil olan temel etkinliklerden bazıları şunlardır: Web site optimizasyon, İçerik yazma, Anahtar Kelime Araştırma, Müşteri Gereksinimleri, Web site analizi, Raporlama, Link İnşası, SEO Tanıtım

SEO / Arama motoru optimizasyonu başarıyla uygulanması Web sitenizi rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Web siteniz SEO ile iyi sıralamalar elde ederek daha fazla kişinin erişimine yolu açılmaktadır. Google arama motoru sonuçlarında listelediği İnternet siteleri arasında olmamak bir seçenek gibi görünebilir. Günümüzde teknolojik gelişmeler ticaretin, tanıtımın ve marka bilinirliğinin rotasını İnternet ortamına çevirmiştir. Bundan ötürü SEO seçenek olmaktan çıkmış, zorunluluk haline gelmiştir.

Web sitesine bakış açımız etkileşimli bir multimedya reklam aracı olarak düşünmemiz daha doğrudur. Reklamın etkili olabilmesi için yayınlamanız ve duyurmanız gerekmektedir. Web sitenize SEO stratejileri ve taktikleri uygulayarak Web sitenizin ziyaretçiler tarafından bulunmasını sağlayabilirsiniz. Sunduğunuz hizmetleri ziyaretçileri kazanarak yeni olanak ve imkanlara açılan faaliyetlere erişebilirsiniz. Web siteniz mükemmel bir tasarıma sahip olabilir. Potansiyel müşterilerin sitenize gelmesini ancak Arama motoru optimizasyonu ile sağlayabilirsiniz. Bugün SEO çalışması başlatan firmalar ileride başlatmaya karar verenlere göre verimini fazlası ile alacaktır. SEO önemini ortaya çıkaran en büyük neden;

Web sitelerin sayısının her geçen gün artması anahtar kelimelerin rekabet seviyesinin oranları yükselmesinden ileri gelmektedir.

SEO yöneticileri, Web yöneticileri, Web siteleri iyileştiricileri, SEO uzmanları, Dijital pazarlama uzmanları vb.

SEO yöneticisi: Çeşitli SEO araçları ve stratejileri kullanarak bir web sitesine gelen ziyaretçi sayısını veya trafiği artırmaktan sorumlu olan yöneticiler yetkili kişidir.

SEO / SMO analisti : Müşterileri için SEO ve sosyal medya stratejilerinin planlanmasından ve uygulanmasından sorumludur. Müşteri kampanyalarının amaç ve hedeflerine ulaşmak için girişimleri hızla anlaması ve desteklemesi gerekiyor.

Webmaster : Bir veya daha fazla web sitesinin korunması ve yönetilmesinden sorumludur. Web sunucularının, yazılımın ve donanımın sorunsuz çalışmasını sağlayan site üzerindeki değişiklikleri uygulayan kişidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı : Markanın tanıtımını yapma konusunda bilir kişidir. Başka bir tabirle Müşterilerin ürün ve hizmetlerinin satışını artırmak için dijital pazarlama programlarının planlanması ve yürütülmesinden sorumludur.

Google web yöneticisi araçları, Google Analytics, Açık site gezgini, Alexa, Web sitesi sınıflayıcısı, SEO için yaygın olarak kullanılan ücretsiz ve temel araçlardan bazılarıdır. Bununla birlikte, piyasada hazır bulunan Seo Moz, spydermate, bulkdachecker gibi çok sayıda ücretli araç da bulunmaktadır.

Google web yöneticisi araçları : En kullanışlı SEO araçlarından biridir. Web yöneticileri için tasarlanmıştır. Web yöneticilerinin Google ile iletişim kurmasına ve web sitelerinin arama motoru sonuçlarındaki performansını değerlendirmesine ve sürdürmesine yardımcı olur. Web yöneticisini kullanarak, tarama hataları, kötü amaçlı yazılım sorunları vb. Gibi bir web sitesiyle ilgili sorunları tanımlayabilirsiniz. Bu, Google tarafından sunulan ve bir siteye sahip olan herkesin kullanabileceği ücretsiz bir hizmettir.

Google analytics : Google tarafından sunulan ücretsiz bir Web analitik servisidir. SEO ve dijital pazarlama için analitik ve istatistiksel araçlar sağlamak üzere tasarlanmıştır. Web sitesi trafiğini ve web sitenizde yer alan diğer etkinlikleri analiz etmenizi sağlar. Google hesabı olan herkes bu hizmeti kullanabilir.

Açık site gezgini : Geri bağlantıları araştırmak, bağlantı kurma fırsatlarını bulmak ve rütbeyi kötü yönde etkileyebilecek bağlantıları bulmak için tasarlanmış, Mozscape indeks destekli bir işgücü verisine ulaşmanızı sağlayabilir.

Alexa : Web trafiği verilerine dayanarak en popüler web sitelerinin bir listesini derleyen ve buna göre bir web sitesine Alexa Rank sağlayan global bir sıralama sistemidir. Alexa derecesi ne kadar düşükse, bir web sitesi o kadar popüler, örneğin, 155. sırada olan bir site, 165. sırada olan bir siteden daha fazla ziyaretçiye sahip olacaktır.

Web sitesi sınıflayıcısı : Performans, SEO, güvenlik ve mobil hazır olma gibi bazı kritik ölçütlere karşı bir web sitesini derecelendirmek için tasarlanmış ücretsiz bir çevrimiçi araçtır.

Bazı Ücretli SEO Araçları :

SEOMoz : SEO için tasarlanmış premium bir SEO web uygulamasıdır. Arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmek için analitik ve öngörü sağlar. SEO’nun tüm hayati alanlarını kapsayan çeşitli SEO araçları topluluğudur.

Spyder Mate : Bu yazılım, web sitenizi sıralamanın yanı sıra bir web sitesini tanıtmak için çeşitli yöntemler sunar. Sitenize giderek daha fazla trafik çekmek için web portalınızı yönetmenizi sağlar.

Bulkdachecker : Birden Çok Web Sitesinin alan adı otoritesini aynı anda kontrol etmek için kullanılır.

Site içi (on page) SEO sayfasında : Web sitenizi optimize etmek ve başlıkta, meta etiketlerde, yapıda, robots.txt’te vb. Bazı değişiklikler yapmak anlamına gelir. Tek tek web sayfalarını optimize etmeyi içerir ve böylece sıralamayı iyileştirir ve sitenize daha alakalı trafik çeker. Bu SEO türünde, bir sayfanın hem içeriğini hem de HTML kaynak kodunu optimize edebilirsiniz.

SEO’nun Sayfa üzerinde kullanımı tüm Site içi detayları:

 • Sayfa Başlığı : Konunuzla ilgili, benzersiz ve özgün olmalı ayrıca ana anahtar kelimelerinizi içermelidir.
 • Meta Açıklamaları : Her web sayfası için bir Meta açıklaması girilmelidir. İçeriğiniz ile alakalı anahtar kelimeler meta içerisinde olmalıdır.
 • Meta Etiketler : Sayfanızın her biri için bir anahtar sözcük kümesi Meta etiketi olarak ekleyebilirsiniz.
 • URL Yapısı : Gezinme işlemini iyileştirirken, web sayfanız için arama motoru dostu URL’ler ekleyebilirsiniz. SEO’da, hedeflenmiş anahtar kelimeler içeren kısa URL’ler genellikle daha iyi performans göstermektedir.
 • Gövde Etiketleri (H1, H2, H3, H4) : İçeriğinizi paragraflara bölmek için gövde etiketlerini kullanarak okumayı kolaylaştırabilirsiniz.
 • Anahtar Kelime Yoğunluğu : İçeriğinize alakalı anahtar kelimeler eklemelisiniz, ancak anahtar kelimeleri tekrarlamaktan veya fazla kullanmaktan kaçının.
 • Resim : Sayfanızı görsel olarak daha çekici hale getirmek için içeriğinizdeki alakalı resimleri kullanabilirsiniz. Bu sayede web sitenizin SEO’sunu iyileştirebilirsiniz.
 • Dahili Bağlantı: Web sitenizi geliştirmek için diğer web sayfalarınıza linkler yerleştirebilirsiniz. Gezinme ve gezinmeyi geliştirir.
 • Sayfa dışı SEO : Web sitelerinizi geri bağlantılar, sosyal medya tanıtımı, blog gönderimi, basın bültenleri gönderimi vb. Yoluyla optimize etmek anlamına gelir.

Site Dışı (off page) SEO tüm detayları:

Sosyal Ağ Siteleri : İşletme sayfanızı oluşturabileceğiniz ve sitenizin SEO’sunu iyileştirmek için benzer görevleri yerine getirebileceğiniz sosyal paylaşım platformları; Facebook, LinkedIn, Twitter vb. Gibi birçok sosyal medya sitesi bulunmaktadır.
Bloglama : Web siteniz, ürününüz veya hizmetiniz için bir blog oluşturmalısınız. En çok kullanılan blog dizinlerine ve blog arama motorlarına gönderebilirsiniz.
Forum Kullanımı: Sitenizle ilgili İnternet’teki forumları bulabilir ve konulara cevap vererek, soru oluşturabilirsiniz. Kullanıcılar için tavsiye vererek ve daha birçok kullanıcı ile etkileşime girebilirsiniz.
Sosyal Yer İmleme : Blog yayınlarınızı ve sayfalarınızı Digg, Delicious, Reddit, Medium Gibi alakalı ve popüler yer işaretleme sitelerine gönderebilirsiniz.
Bağlantı kurma : Rakiplerinizi atlamak ve sıranızı iyileştirmek için sitenize dış bağlantılar kurabilirsiniz.
Basın Bülteni Gönderimi : Yetkin geri bildirimleri almak ve bilgileri halka duyurmak için basın bülteninizi çeşitli medyalara dağıtabilirsiniz. Anahtar kelimeleriniz için sitenizi ilk sayfaya getirebilir.

Sayfa SEO’sunda optimizasyon, başlık etiketi, meta etiketler, site yapısı, site içeriği, kanonikleştirme problemini çözme, robots.txt’i yönetme vb. Değişiklikler yapmayı içeren web sitesinde optimizasyon yapılır. backlink ve sosyal medya tanıtımı üzerine kuruludur.

Site İçi SEO teknikleri:

Temelde aşağıdaki gibi sayfa öğelerini optimize etmek sitenizin iç SEO sunu başarmanız demektir.

 • Sayfa başlığı
 • Sayfa açıklaması
 • Kanonik (canonical) URL
 • Grafik Etiketlerini Aç
 • Sayfa Başlıkları ve Alt Başlıklar
 • Paragraf Metni
 • Alt Resim Etiketleri
 • İç ve Dış Bağlantılar

Site dışı SEO teknikleri:

Temel olarak aşağıdaki yöntemlerle derinlemesine çalışmalar ile SEO başarıları elde edilmektedir.

 • Link Oluşturma
 • bloglama
 • Sosyal medya
 • Basın Bülteni Gönderimi

Arama motoruWorld Wide Web (WWW) üzerinde bilgi aramak, bulmak için geliştirilen hala geliştirilmekte olan web tabanlı bir yazılım programıdır. İnternet kullanan kullanıcıların World Wide Web (WWW) üzerinde bilgi aramasını bulmasını erişimi sağlamaktadır. Kullanıcının arama motorunda Web sitelerini, Web sayfaları içerisinde bulmak istediği doküman, görsel ve içerikleri bulmasıdır. Aynı Anahtar Kelimeleri içeren Web sayfalarının liste halinde kullanıcının hizmetine Arama Motorları sunar. Kullanıcıların girdikleri soruları arama sonuçları listesi şeklinde cevaplamaktadır. World Wide Web üzerindeki sayfalardan bilgi bulmamızı sağlayan web tabanlı bir araçtır. En çok kullanılan arama motorları sırasıyla Google, Bing, Yandex ve Yahoo olmakla beraber ülkemizde yaani arama motoru hizmet vermektedir. Arama motorları hakkında kapsamlı bilgi edebilirsiniz.

URL (Uniform Resource Locator) dilimizdeki anlamı Tekdüzen Kaynak Bulucu anlamına gelmektedir. Web sitesi, web sayfası veya İnternet’teki bir doküman gibi çevrimiçi bir kaynağın web adresidir. Kaynağın yerini tam olarak koordinasyonunu, erişmek için kullanılan protokolü ve İnternet’te mevcut bir kaynağı ifade eder. Bir URL, altı bölüme kadar ayrılabilir ancak ili bölümden az olmamaktadır. Örnek ; https://www.seobil.com , bu URL iki bölümden oluşmaktadır.

Birincisi; protokol (https) ikincisi; etki alanı (www.seobil.com)

HTTP veya HTTPS için bir URL genellikle aşağıdaki gibi üç veya dört bileşen içermektedir:

Protokol: İnternet üzerinden kaynağa erişmek için kullanılır. SSL olmadan HTTP veya SSL içeren HTTPS olabilir. Etki alanı adına ve etki alanı adı da dosya yoluna bağlıdır.

Alan adı: İnternet’teki bir web sitesini tanımlayan benzersiz tek bir isimdir. Örneğin, “seobil.com”. Her zaman bu örnekte “.com” olan bir üst düzey etki alanı veya üst düzey domain (TLD, Top Level Domain) içerir.

Bağlantı Noktası: Genellikle bir URL’de görünmeyen bir bağlantı noktası numarasıdır, ancak her zaman zorunludur. Görünür olduğunda, bir kolonla ayrılmış TLD’den sonra gelir.

Yol: Bu web sunucusundaki bir dosya veya dizindir, örneğin, “https://www.seobil.com/seo-nedir-nasil-yapilir/” bir yoldur.

SEO dostu URL, URL ‘lerdeki yapı ve anahtar kelime kullanımı sağlanarak optimize edilmesi sağlanmalıdır. Web sitesini arama motorları tarafından indekslemesi daha iyi duruma gelecektir. URL ‘de anahtar kelimeleri yerleştirme, uygun uzunluk ve sayfa içeriği ile uyumlu tasarlanmalıdır. İyi düşünülmüş yapı Web sitenizin sıralamasını iyileştirecektir. Doğru URL Yapısı kullanımı ile web sitesi navigasyonu SEO açısından daha başarılı sonuçlar alınacaktır.

Arama motorları (Google, Bing, Yandex , Yahoo ve Yaani) kullanıcıların karmaşık URL’lerle ilgili sorunları olabilmektedir. Temiz, Sade ve Basit URL, kullanımı ziyaretçilerin ve arama motorlarının bir sayfanın konusunu kolayca anlamalarına yardımcı olacaktır.

Arama motorlarında başarılı sonuçlar elde edebilmek için URL’deki ilk 3-5 kelimenin daha fazla ağırlık verilmektedir. Bu yüzden URL’leri basit, sade bir duruma getirmeye çalışın. Her zaman anahtar kelimelerinizi URL ‘de bulunmasını sağlamanız SEO dostu bir URL’e sahip olmanıza olanak tanıyacaktır.

SERP Nedir, Tanıyalım

SERP (Search Engine Results Page), Arama motoru sonuçları sayfası anlamına gelir. Kullanıcılar arama motorlarını kullanarak arama yapar. Arama motorları kullanıcıların ara düğmesine bastıktan sonra web sayfası görüntüler. Karşımıza çıkan arama motoru sonuçları sayfasıdır. Önümüzde duran bu sayfa bir algoritmayı kullanarak size sonuçları getirmektedir. Sonuç sayfanız anahtar kelime girişi yaparak aradığınız sonuçları ilişkili internet sayfaları ile görüntülemektedir. Listelenen sayfalar içerisinden kullanıcılar aradıkları veri ile en alakalı sayfaya yönelim gösterirler. SERP’ler organik ve ücretli arama sonuçlarının hepsini bir araya getirip görüntülemektedir. Arama motoru sonuçları sayfası kullanıcılar için belli bir ara yüze sahip şekilde tasarlanmıştır. Diledikleri sonuçlara ulaşabilmeleri için ara yüze üzerinde seçenekleri kullanabilmektedirler. Bu ara yüz üzerinde kullanıcı bulmak istediği sonuçları elimine edebilmektedir. Tüm sonuçları görüntüleyebildiği gibi bu sonuçları spesifik olarak daha düşük sonuçlara düşürebilmektedir. Videolar, Görseller, Haberler, Kitaplar gibi seçenekleri seçebilmektedir. Sadece bunlarla sınırlı olmayan ara yüz üzerinde Herhangi bir dilde, zamanda tüm sonuçları filtreleyebilmektedir.

SERP Özellikleri Nelerdir?

SERP Özelliği, normal sonuçlarına ek olarak geliştirilerek kullanıcılar için sunulan ek gösterimleri ifade eder. Bunları gerçekleştirirken başarı sıralaması ve kullanıcı deneyiminden yararlanarak sonuç sayfalarına eklemektedir.

 1. Zengin Parçacıklar (Rich Snippets): Mevcut sonuca bir görsel eklemesi gerçekleştirmektedir.
 2. Ücretli Sonuçlar (Paid Results): Anahtar kelimeler için teklif alınarak satın alınarak kazanılmasıdır. (Google ads)
 3. Evsensel Sonuçlar (Universal Results): Organik sonuçlara ilave olarak yeni sonuçların kullanıcılar için sunulmasıdır.
 4. Bilgi Grafiği (Knowledge Graph): Panel veya kutu olarak görünen bilgilerin verilmesidir. Bilgi sonuçları şablon içerisinde sunulması bunun en güzel örneğidir.